Rezerwat przyrody Grądy nad Lindą

Obecnie Rezerwat przyrody Grądy nad Lindą stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Jego wpływ i znaczenie rozciągają się od sfery osobistej po zawodową, wpływając na decyzje, zachowania i sposoby myślenia. Rezerwat przyrody Grądy nad Lindą jest nie tylko zjawiskiem obecnym, ale był obecny na przestrzeni dziejów, ewoluując i dostosowując się do zmieniających się warunków społecznych. W tym artykule zbadamy różne aspekty Rezerwat przyrody Grądy nad Lindą, od jego pochodzenia po dzisiejszy wpływ, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i zakres w naszym codziennym życiu.

Grądy nad Lindą
Ilustracja
Grądy nad Lindą – rzeka Linda
rezerwat leśny
Typ rezerwatu

fitocenotyczny[1]

Podtyp rezerwatu

zbiorowisk leśnych[1]

Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Mezoregion

Wysoczyzna Łaska

Data utworzenia

1997

Akt prawny

M.P. z 1997 r. nr 56, poz. 536

Powierzchnia

55,83 ha

Ochrona

czynna

Położenie na mapie gminy wiejskiej Zgierz
Mapa konturowa gminy wiejskiej Zgierz, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Grądy nad Lindą”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Grądy nad Lindą”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Grądy nad Lindą”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Grądy nad Lindą”
Ziemia51°52′30″N 19°20′00″E/51,875000 19,333333

Rezerwat przyrody Grądy nad Lindąleśny rezerwat przyrody w gminie Zgierz, w powiecie zgierskim, w województwie łódzkim[1], leżący na terenie Nadleśnictwa Grotniki[2], tuż przy północno-zachodniej granicy administracyjnej miasta Zgierza. Zajmuje powierzchnię 55,83 ha[1]. Jego główną atrakcją jest kompleks źródeł i wysięków wody. Rezerwat obejmuje fragment rzeki Lindy oraz jej prawobrzeżnego dopływu.

Według aktu powołującego celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu rzeki Lindy, jej dopływu i źródlisk oraz grądów i łęgów jesionowo-olszowych o cechach lasów naturalnych[3].

Według obowiązującego planu ochrony ustanowionego w 2013 roku (zmienionego w 2015), obszar rezerwatu objęty jest ochroną czynną[1][4].

Przez północną część rezerwatu prowadzi edukacyjna ścieżka przyrodniczo-leśna, która ma kształt pętli o długości 1,5 km[5].

Przypisy

  1. a b c d e Rezerwat przyrody Grądy nad Lindą. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody . Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. .
  2. Grądy nad Lindą. Nadleśnictwo Grotniki – Lasy Państwowe. .
  3. Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 lipca 1997 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1997 r. nr 56, poz. 536)
  4. Zarządzenie Nr 33/2013 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Grądy nad Lindą”. Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego poz. 3527 . 2013-07-05. .
  5. Ścieżka przyrodniczo-leśna w Uroczysku Lućmierz. Nadleśnictwo Grotniki – Lasy Państwowe. .