Piotr Kostka

W tym artykule Piotr Kostka zostanie szczegółowo przeanalizowany w celu zagłębienia się w jego znaczenie, wpływ i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Piotr Kostka to temat, który w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego wpływ obejmuje różne obszary, od technologii po kulturę. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu uwzględnione zostaną różne aspekty związane ze Piotr Kostka, takie jak jego historia, ewolucja, implikacje i możliwe scenariusze na przyszłość. Gromadząc dane, opinie ekspertów i krytyczne analizy, ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowej i aktualnej wizji Piotr Kostka, aby przyczynić się do debaty i refleksji na ten temat.

Piotr Kostka
Herb duchownego
Data i miejsce śmierci

25 stycznia 1595
Chełmża

Biskup chełmiński
Okres sprawowania

1574–1595

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

4 czerwca 1574

Sakra biskupia

4 września 1575

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

4 września 1575

Konsekrator

Stanisław Karnkowski

Piotr Kostka (zm. 25 stycznia 1595 w Chełmży) – biskup chełmiński kanonik krakowski i warmiński. Nominowany przez papieża Grzegorza XIII na biskupa 4 czerwca 1574, pozostając nadal kanonikiem warmińskim, sekretarz Zygmunta II Augusta[1].

Życiorys

Rodzina

Syn Macieja (zm. po 1523) i Barbary Komorowskiej. Brat Anny, Katarzyny, Jakuba (zm. 1590), miecznika ziem polskich, Wojciecha, Stanisława (zm. 1587), podkomorzego chełmskiego, Pawła i Jana.

Nauka i praca

Studiował w Paryżu, oraz Leuven. Zanim został biskupem chełmińskim związany był z Krakowem zostając tam kanonikiem. Później został kanonikiem warmińskim. Na synodzie w Piotrkowie w 1577 uchwalono, że diecezja pomezańska przechodzi pod stałą administrację biskupa chełmińskiego. W 1580 do opustoszałego klasztoru franciszkańskiego w Lubawie sprowadził zakon bernardynów. W 1583 zwołał synod diecezjalny. Utrzymywał korespondencję ze św. Karolem Boromeuszem. W 1589 roku był sygnatariuszem ratyfikacji traktatu bytomsko-będzińskiego na sejmie pacyfikacyjnym[2]. W 1593 udzielił przywileju jezuitom przybyłym do Torunia.

Przypisy

  1. Franciszek Siarczyński, Obraz wieku panowania Zygmunta III. króla polskiego i szwedzkiego zawieraiący opis osób żyiących pod jego panowaniem, znamienitych przez swe czyny pokoju i woyny porządkiem abecadła ułożony. Cz. 1, Lwów 1828, s. 241.
  2. Codex diplomaticus Regni Poloniae et Magni Ducatus Lituaniae, wydał Maciej Dogiel, t. I, Wilno 1758, s. 237.

Bibliografia