Magdalena Boczarska

W tym artykule postanowiliśmy skupić się na ekscytującym świecie Magdalena Boczarska. Od swoich początków do chwili obecnej Magdalena Boczarska był przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Na przestrzeni lat Magdalena Boczarska wygenerował niezliczoną ilość opinii i teorii, które przyczyniły się do wzbogacenia naszej wiedzy na ten temat. W tym sensie proponujemy dogłębne zbadanie różnych aspektów, które sprawiają, że Magdalena Boczarska jest tak fascynującym tematem, odnosząc się zarówno do jego historii, jak i dzisiejszego znaczenia. Mamy nadzieję, że poprzez szczegółową i kontekstualizowaną analizę zaoferujemy czytelnikowi kompletne i pouczające podejście do Magdalena Boczarska, dostarczając nowych perspektyw i kluczy do zrozumienia jego znaczenia w dzisiejszym świecie.

Magdalena Boczarska
Ilustracja
Magdalena Boczarska (2018)
Imię i nazwisko

Magdalena Jadwiga Boczarska

Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1978
Kraków

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 2001

Magdalena Jadwiga Boczarska (ur. 12 grudnia 1978 w Krakowie) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Laureatka Orła za rolę główną w filmie Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) oraz nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanowe role w filmach Różyczka (2010) i Piłsudski (2019). Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Życiorys

Wczesne lata

Urodziła się w Krakowie, gdzie ukończyła XXI Liceum Ogólnokształcące na Osiedlu Tysiąclecia, uczęszczając do klasy artystycznej. W 2001 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Kariera

W trakcie studiów wystąpiła na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w spektaklu Rajski ogród w roli Kobiety, za którą otrzymała nagrodę im. Mikołaja Grabowskiego.

Po ukończeniu studiów debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi tytułową rolą w sztuce Kurka wodna w reżyserii Łukasza Kosa. Od 2003 pracuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Od tego czasu współpracowała m.in. z teatrami Buffo w Warszawie, Carrousel Theater w Berlinie i Teatro Tatro na Słowacji.

Od 2005 grywa w popularnych serialach telewizyjnych, zarówno polskich, jak i niemieckich. W 2007 zagrała główną rolę kobiecą w komedii duetu Konecki i Saramonowicz Testosteron. Po kolejnych rolach w filmach tego duetu, Lejdis oraz Idealnym facecie dla mojej dziewczyny otrzymała główną rolę w dramacie Różyczka w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Za rolę tytułowej Różyczki, agentki Służb Bezpieczeństwa, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz statuetkę Srebrnego Pawia dla najlepszej aktorki podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Goa[1].

W 2017 wcieliła się w tytułową rolę w filmie biograficznym Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, za którą otrzymała Orła w kategorii Najlepsza główna rola kobieca[2]. W 2019 zagrała Marię Piłsudską, pierwszą żonę Józefa Piłsudskiego, w filmie Piłsudski. Za tę rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni[3].

Życie prywatne

Przez sześć lat pozostawała w nieformalnym związku z aktorem Tomaszem Karolakiem[4][5]. W 2014 poznała aktora Mateusza Banasiuka, z którym ma syna Henryka (ur. 2017)[5][6].

Została członkinią komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[7] i poparła jego kandydaturę przed wyborami w 2015[8].

Filmografia

Role teatralne

Nagrody i nominacje

Przypisy

Bibliografia