Karpacki Oddział Straży Granicznej

Wygląd przypnij ukryj Karpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Logo
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Data utworzenia

1991; 2016

Data likwidacji

2013;

Siedziba

Nowy Sącz

Komendant Oddziału

gen. bryg. SG
Adam Jopek

Adres
ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5
33-301 Nowy Sącz
Położenie na mapie Nowego SączaMapa konturowa Nowego Sącza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Karpacki Oddział Straży Granicznejim. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców PodhalańskichKarpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Karpacki Oddział Straży Granicznejim. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców PodhalańskichKarpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Położenie na mapie województwa małopolskiegoMapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Karpacki Oddział Straży Granicznejim. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców PodhalańskichKarpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Ziemia49°36′42,9″N 20°41′48,1″E/49,611917 20,696694
Strona internetowa

Karpacki Oddział Straży Granicznej imienia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – oddział Straży Granicznej ochraniający granicę polsko-słowacką na długości 319,49 km. Siedziba Komendy Oddziału znajduje się w Nowym Sączu. Oddział został zlikwidowany 31 grudnia 2013 i reaktywowany 16 maja 2016. Przywrócona jednostka objęła najpierw obszar województwa małopolskiego, a w 2017 objęła też województwo świętokrzyskie. W jej skład wchodzą placówki SG w: Tarnowie, Zakopanem, Krakowie, Krakowie-Balicach i Kielcach.

Formowanie i zmiany organizacyjne

W dniu 7 maja 1991 Komendant Główny Straży Granicznej płk prof. dr hab. Marek Lisiecki wydał zarządzenie nr 021 na mocy którego z dniem 16 maja 1991 rozwiązano Karpacką Brygadę Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Jednocześnie na mocy tego zarządzenia został utworzony Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu według etatu nr 44/05 o stanie osobowym 945 funkcjonariuszy i 187 pracowników urzędów państwowych.

W dniu 7 maja 1991 Komendant Główny Straży Granicznej płk prof. dr hab. Marek Lisiecki wydał zarządzenie nr 021 na mocy którego z dniem 16 maja 1991 rozwiązano Orkiestrę Reprezentacyjną WOP w Nowym Sączu. Jednocześnie na mocy tego zarządzenia została utworzona Orkiestra Reprezentacyjna SG w Nowym Sączu według etatu nr 44/018 o stanie osobowym 63 funkcjonariuszy i 2 pracowników urzędów państwowych.

Decyzją nr 2 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 3 października 1991 nadano Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu imię 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz sztandar.

Zarządzeniem nr 64 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 2 listopada 2010 określono i wprowadzono symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 6 marca 2013 z dniem 31 grudnia 2013 Karpacki Oddział Straży Granicznej został zniesiony. Jego kompetencje oraz zasięg terytorialny na odcinku granicy państwowej ze Słowacją przejął Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu, a w obiektach koszarowych utworzono Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Zarządzeniem nr 81 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 28 lipca 2016, załącznik nr 3, określono i wprowadzono nowy symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

2 czerwca 2017 Karpacki Oddział SG otrzymał imię I Pułku Strzelców Podhalańskich i sztandar.

Zasięg terytorialny

Początkowy zasięg terytorialny Oddziału SG obejmował obszar od znaku granicznego I/202 wyłącznie, stanowiącego rozgraniczenie z odcinkiem służbowej odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, do znaku granicznego III/90 włącznie, stanowiącego rozgraniczenie z ówczesnym Beskidzkim Oddziałem SG w Cieszynie.

1 listopada 1998, w związku z likwidacją Beskidzkiego Oddziału SG w Cieszynie, oddział przejął ochronę zachodniej części granicy polsko-słowackiej, od Babiej Góry po styk granic Polski, Słowacji i Czech. Zasięg terytorialny oddziału obejmował odcinek granicy państwowej od znaku granicznego I/202 wyłącznie do znaku granicznego III/201, tj. rozgraniczeniem ze Śląskim Oddziałem SG w Raciborzu. Długość odcinka granicy państwowej, którą ochraniał wówczas oddział wynosiła 399,2 km, z czego 312,7 km na terenie województwa małopolskiego i 86,5 km na terenie województwa śląskiego.

12 stycznia 2002 zasięg terytorialny oddziału obejmował: województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr I/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka, województwo świętokrzyskie – w zakresie lotniczych przejść granicznych określonych w przepisach odrębnych.

1 stycznia 2005 zasięg terytorialny oddziału obejmował wchodzące w skład województwa podkarpackiego powiat: jasielski, krośnieński, sanocki, leski (z wyłączeniem gminy Olszanica), miasto na prawach powiatu Krosno oraz z powiatu bieszczadzkiego część obszaru gminy Lutowiska położoną na zachód od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr I/1 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką przez punkt triangulacyjny 1114,9 do granicy gmin Cisna i Lutowiska, województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położoną na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka. Zasięg terytorialny oddziału obejmował odcinek granicy państwowej o długości 541,062 km, z czego 319,49 km na terenie województwa małopolskiego, 134,14 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,43 km na terenie województwa śląskiego.

1 czerwca 2009 zasięg terytorialny oddziału obejmował: wchodzące w skład województwa podkarpackiego powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki (bez gmin: Sanok, Zagórz, Tyrawa Wołoska), miasto na prawach powiatu Krosno, województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położonego na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka.

1 kwietnia 2011 zasięg terytorialny oddziału obejmował: województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położonego na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka.

W terytorialnym zasięgu działania oddziału, terenowymi organami Straży Granicznej byli komendant oddziału, komendanci strażnic i granicznych placówek kontrolnych, a po reorganizacji w 2004 komendant oddziału i komendanci placówek.

Struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w dniu 16 maja 1991 przedstawiała się następująco:

w 1991 Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej podlegały:

W 1995 utworzono:

1 grudnia 1998 z rozformowanego Beskidzkiego OSG, oddziałowi podporządkowano:

Od 2003 funkcjonowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej regulowało Zarządzenia nr 34 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 24 września 2003 w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendzie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu (Dz.Urz. KGSG Nr 6, poz. 41, z 2005 Nr 4, poz. 18, z 2006 Nr 3, poz. 12 oraz z 2007 Nr 1, poz. 12, Nr 3, poz. 29 i Nr 5, poz. 50), zmienionego zarządzeniami nr 39 z 23 maja 2008, nr 63 z 28 sierpnia 2008 i nr 85 z 16 listopada 2009.

1 stycznia 2005 od Bieszczadzkiego Oddziału SG, oddziałowi podporządkowano:

24 sierpnia 2005 w miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej.

1 stycznia 2010 w terytorialnym zasięgu służbowej działalności Karpackiego OSG funkcjonowało 8 placówek SG i 1 przejście graniczne:

Komendanci oddziału

Zobacz też

Uwagi

  1. W kwietniu 1996 na bazie funkcjonariuszy Kompanii Odwodowej, powstała Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.
  2. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Koniecznej.
  3. Ochronę jej odcinka przejęła GPK SG w Muszynie.
  4. W 2001 roku została przemianowana.
  5. Ochronę jej odcinka przejęła GPK SG w Niedzicy.
  6. a b Ochronę jej odcinka przejęła GPK SG na Łysej Polanie.
  7. Ochronę jej odcinka przejęła GPK SG w Chyżnem.
  8. Ochronę jej odcinka przejęła Strażnica SG w Lipnicy Wielkiej.
  9. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Korbielowie.
  10. Ochronę jej odcinka przejęła PSG w Korbielowie.
  11. Oświadczenie MSWiA.
  12. a b Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Zwardoniu.
  13. 1 stycznia 2005 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 22 września 2004 zmieniającym rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej, ochrona polsko–słowackiego odcinka granicy państwowej ochranianego dotychczas przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powierzona została Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu.→ Kozłowski 2008 ↓, s. 78.
  14. a b 1 czerwca 2009 przekazana do Bieszczadzkiego Oddziału SG.
  15. Ochronę odcinka przejęła PSG w Lipnicy Wielkiej.
  16. a b Ochronę odcinka przejęła PSG w Żywcu.
  17. Pod ochronę przejęła odcinki rozformowanych PSG w Korbielowie i Zwardoniu.
  18. a b Ochronę jej odcinka przejęła PSG w Zakopanem.

Przypisy

  1. Karpacki Oddział Straży Granicznej: Kierownictwo. Karpacki Oddział Straży Granicznej. .
  2. Karpacki Oddział Straży Granicznej: Historia. Karpacki Oddział Straży Granicznej. .
  3. Dz.U. z 2023 r. poz. 12
  4. Karpacki Oddział Straży Granicznej: Placówki. Karpacki Oddział Straży Granicznej. .
  5. Goryński 2012 ↓, s. 199.
  6. Goryński 2012 ↓, s. 200.
  7. Dz.U. z 2024 r. poz. 694
  8. Zarządzenie nr 64 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 2.11.2010 r. sprawie określenia wzorów symboli jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 11, poz. 53).
  9. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2013 roku w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej (Dz. Urz. 2013.342).
  10. Zarządzenie nr 81 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 lipca 2016 roku w sprawie określenia wzorów symboli jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG 2016, poz. 79).
  11. Tradycji stało się zadość. KaOSG ma sztandar i imię. Starosądeckie.info . starosadeckie.info, 2017-06-02. . (pol.).
  12. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2001 nr 152, poz. 1733).
  13. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2004 nr 219, poz. 2228).
  14. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2009 nr 71, poz. 615).
  15. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2011 r. w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2011 nr 69, poz. 370).
  16. Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej Art. 5.1. Tekst ogłoszony (Dz.U. 1990 nr 78, poz. 462).
  17. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 września 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Straży Granicznej Art. 5.1.(Dz. Urz. 2014 poz. 1402).
  18. Łach 2013 ↓, s. 291.
  19. a b c d e f Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 13 grudnia 2002 zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  20. a b c muzeumsg ↓.
  21. Decyzja nr 277 MSWiA z 5 sierpnia 1998 w sprawie likwidacji Beskidzkiego OSG.
  22. a b Zarządzenie nr 85 Komendanta Głównego Straży Granicznej z 16 listopada 2009 zmieniające zarządzenie w sprawie nadania regulaminów organizacyjnych komendom oddziałów Straży Granicznej (Dz. Urz. 2009.14 poz 87).
  23. Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.
  24. a b Ustawa z 10 marca 2006 o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie 23 marca 2004 (Dz.U. 2006 nr 79, poz. 547).
  25. Rozporządzenie MSWiA z 16 maja 2006 w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego Nowy Sącz . lowisko.home.pl. . (pol.).
  26. Generał brygady SG Stanisław Laciuga zakończył służbę w Straży Granicznej. strazgraniczna.pl, 2024-02-21. . (pol.).zły zapis daty dostępu
  27. Nowy Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. strazgraniczna.pl, 2024-02-21. . (pol.).zły zapis daty dostępu

Bibliografia

Straż Graniczna
Oddziały
Obecne
Dawne
Ośrodki szkolenia
Obecne
Dawne
Inne
Obecne
Dawne

Karpacki Oddział Straży Granicznej
Placówki
Funkcjonujące
Rozformowane
Strażnice
(Rozformowane)
Graniczne
placówki
kontrolne
(Rozformowane)
G.j.o. przejęte
po KaB WOP
G.j.o. przejęte
po BeOSG
G.j.o. przejęte
od BieOSG
PSG przejęte
przez BieOSG
PSG przejęte
przez Ś–MOSG
PSG przejęte
po Ś–MOSG