W dzisiejszym świecie Hohenlohe (ród) przyjął fundamentalną rolę w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim, Hohenlohe (ród) wywarł znaczący wpływ na sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odnosimy się do innych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w pełni zrozumieć rolę, jaką Hohenlohe (ród) odgrywa w naszym codziennym życiu i jak możemy ją najlepiej wykorzystać. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Hohenlohe (ród), od jego powstania po ewolucję i implikacje, jakie ma w dzisiejszym świecie. Ponadto przeanalizujemy możliwe możliwości i wyzwania, jakie wynikają z obecności Hohenlohe (ród) w naszym społeczeństwie.
Herb rodowy Hohenlohe z herbarza Scheiblera z XV w.Herb wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego z rodu von HohenloheHerb von Hohenlohe w herbarzu J. Siebmachera, 1605
Po śmierci Jerzego I Hohenlohe (1488–1551) jego synowie ustanowili pierwszy podział na linie w Neuensteinie i Waldenburgu. Głową całego rodu (niem.Senior des Gesammthauses) jest odtąd zawsze najstarszy męski przedstawiciel rodu, niezależnie od primogenitury którejkolwiek z linii:
A. Kuzio-Podrucki, Korzenie i śląskie dzieje rodu von Hohenlohe, w: Przyczynki do heraldyki i genealogii szlachty śląskiej, Tarnowskie Góry 1998, s. 27 i n.
A. Kuzio-Podrucki, Rodowód książąt Raciborza z rodów von Hessen i von Hohenlohe w: Opactwo cysterskie w Rudach na Górnym Śląsku, p. red. L. Kajzera, Katowice 2001.
S. Krupa, Dzieje rodziny Hohenlohe–Ingelfingen z Koszęcina w świetle dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach, w: „Szkice Archiwalno-Historyczne” nr 3, Katowice 2007, s. 67-88 (plik PDF).
A. Kuzio-Podrucki, Hohenlohe – w Europie, na Śląsku, w Katowicach, Tarnowskie Góry 2012, ISBN 978-83-923733-4-6.
Dynastie pogrupowane są pod względem rodzimego kraju, w ramach nich alfabetycznie; w nawiasach boczne linie będące samodzielnymi dynastiami.
Dynastie pogrupowano według kraju pochodzenia, jeśli dynastia rządziła w wielu krajach znajduje się jedynie w spisie rodów swojego oryginalnego kraju panowania.