Temat Grupa okręgu jest tematem debat i dyskusji na przestrzeni lat. Dzięki różnym punktom widzenia i sprzecznym opiniom Grupa okręgu przyciągnął uwagę wielu osób, wywołując zainteresowanie i ciekawość jego implikacji i reperkusji. Od jego początków po znaczenie we współczesnym społeczeństwie, Grupa okręgu reprezentuje temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Grupa okręgu, aby przedstawić kompleksowy i szczegółowy obraz jego znaczenia i zakresu.
W grupie jako podgrupie grupy multiplikatywnej ciała działaniem jest zwykłe mnożenie liczb zespolonych, a elementem neutralnym jest Grupa okręgu w naturalny sposób daje się utożsamić z grupą obrotówpłaszczyzny wokół ustalonego punktu, zwykle początku, z działaniem ich składania. Grupa ta pełni istotną rolę w teorii grup Liego.
Przestrzeń produktowa dwóch kopii grupy okręgu jest homeomorficzna z dwuwymiarowym torusem (2-torusem oznaczanym ), a zatem okrąg może być interpretowany jako jednowymiarowy torus, skąd pochodzi oznaczenie
Powyższe twierdzenie jest jednym z podstawowych faktów analizy harmonicznej. Można je udowodnić w oparciu o twierdzenie orzekające, że każdy ciągły homomorfizm jest postaci
dla pewnej liczby rzeczywistej Wynika stąd, że każdy ciągły homomorfizm jest postaci dla pewnego W szczególności, grupa dualna do jest izomorficzna z [b].
Uwagi
↑Dowód. Odwzorowanie dane wzorem jest ciągłym, suriektywnym homomorfizmem grup, którego jądrem jest Podgrupa grupy jest domknięta, a zatem z pierwszego twierdzenia o izomorfizmie dla grup topologicznych, odwzorowanie dane wzorem gdzie jest homeomorficznym izomorfizmem grup.
↑Dowód. Ponieważ istnieje izomorfizm grup topologicznych wystarczy zatem rozważać ciągłe homomorfizmy z do
Niech będzie ciągłym homomorfizmem oraz niech będzie jego podniesieniem do tj. Wówczas dla pewnego W szczególności, gdy to a więc musi być liczbą całkowitą.
Bibliografia
N. Bourbaki, Elements of mathematics. General topology, Part 2, Hermann, Paris 1966.
Luogeng Hua: Starting with the unit circle. Springer, 1981. ISBN 978-1-4613-8138-9. Brak numerów stron w książce