Ertapenem

W dzisiejszym świecie Ertapenem stał się kwestią fundamentalną, która dotyka różnych obszarów społeczeństwa. Jego znaczenie sięga od aspektów osobistych po korporacyjne, wpływając na podejmowanie decyzji, rozwój technologiczny, gospodarkę, politykę i kulturę. Niezależnie od perspektywy, z której się do niego podchodzi, Ertapenem budzi obawy i generuje debaty we wszystkich sferach życia codziennego. W tym artykule zbadamy różne wymiary Ertapenem i jego wpływ na nasze środowisko, analizując jego znaczenie i implikacje, jakie ma na naszą obecną rzeczywistość.

Ertapenem
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C22H25N3O7S

Masa molowa

475,51 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

153832-46-3

PubChem

150610

DrugBank

DB00303

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

J01DH03

Stosowanie w ciąży

kategoria B[4]

Ertapenem (łac. ertapenemum) – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, bakteriobójczy antybiotyk beta-laktamowy z grupy karbapenemów, oporny na działanie większości β-laktamaz w tym β-laktamaz o rozszerzonym spektrum działania, natomiast wrażliwy na działanie metalo-β-laktamaz.

Mechanizm działania

Ertapenem jest antybiotykiem bakteriobójczym, hamującym syntezę ściany komórkowej bakterii Gram-ujemnych oraz Gram-dodatnich poprzez unieczynnianie białek wiążących penicylinę[6]. Ertapenem jest oporny na działanie większości β-laktamaz w tym β-laktamaz o rozszerzonym spektrum działania, natomiast wrażliwy na działanie metalo-β-laktamaz[5]. Ertapenem nie hamuje cytochromu P450 (CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1 oraz CYP3A4)[6].

Zastosowanie

W 2016 roku ertapenem był dopuszczony do obrotu w Polsce w preparacie prostym[7].

Działania niepożądane

Ertapenem może powodować następujące działania niepożądane, występujące u ponad 1% pacjentów[6]:

Przypisy