Czerwień 2G

W tym artykule temat Czerwień 2G zostanie omówiony z różnych perspektyw, w celu przeanalizowania jego znaczenia i przydatności dzisiaj. Zbadamy różne implikacje, jakie Czerwień 2G ma dla naszego społeczeństwa, a także jego wpływ na codzienne życie ludzi. Ponadto zaprezentowane zostaną różne punkty widzenia ekspertów i specjalistów w tej dziedzinie, aby wzbogacić debatę i zaoferować pełniejszą i obiektywniejszą wizję Czerwień 2G. Podobnie zostaną zbadane konkretne przykłady w celu zilustrowania wpływu Czerwień 2G w różnych obszarach i zaproponowane zostaną możliwe rozwiązania lub zalecenia, aby odpowiednio sprostać wyzwaniom, jakie obecnie stwarza Czerwień 2G. Ostatecznie ten artykuł ma na celu pogłębienie wiedzy na temat Czerwień 2G i zachęcenie do konstruktywnej debaty na temat jego znaczenia i konsekwencji dla naszego społeczeństwa.

Czerwień 2G
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C18H13N3Na2O8S2

Masa molowa

509,42 g/mol

Wygląd

czerwony proszek[1]

Identyfikacja
Numer CAS

3734-67-6

PubChem

6507024

Czerwień 2G (E128) – organiczny związek chemiczny, czerwony, spożywczy barwnik azowy. Przypuszcza się jego szkodliwość, ponieważ jest metabolizowany m.in. do aniliny, która jest znanym związkiem o właściwościach rakotwórczych i niekorzystnie wpływających na hemoglobinę. Barwnik ten jest w niektórych krajach zakazany i wycofywany z użycia w przemyśle spożywczym[2].

Zastosowanie

Stosowana do barwienia wyrobów z gotowanego mięsa, kotletów mielonych i kiełbas.

Zagrożenia

Może powodować typowe dla barwników azowych działania niepożądane oraz chroniczną pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy.

Czerwień 2G według niektórych źródeł może wywoływać anemię oraz być czynnikiem mutagennym[3]. W Tabeli dodatków i składników chemicznych Billa Stathama wskazana jest jako czynnik rakotwórczy[2], jednak według IARC związek ten nie jest prawdopodobnym, możliwym ani potwierdzonym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi[1].

Przypisy

  1. a b Red 2G (nr 40462) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Polski.
  2. a b Bill Statham: E213: Tabele dodatków i składników chemicznych. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2006. ISBN 978-83-7243-529-3.
  3. Food-Info.net: E128: Czerwień 2G. . (pol.).