Andrzej Blinowski

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Andrzej Blinowski, temacie, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. Andrzej Blinowski to fascynujący temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w dzisiejszym społeczeństwie. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Andrzej Blinowski, analizując jego wpływ w różnych obszarach i ewolucję w czasie. Ponadto zbadamy różne opinie i stanowiska istniejące wokół Andrzej Blinowski, oferując wyczerpującą analizę, która pozwoli naszym czytelnikom lepiej zrozumieć ten istotny temat. Nie przegap tego!

Andrzej Blinowski
Biskup
Herb duchownego
Data śmierci

1574

Miejsce pochówku

bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku

Biskup pomocniczy kujawsko-pomorski
Okres sprawowania

1574

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

19 kwietnia 1574

Sukcesja apostolska
Konsekrator

nieznany

Andrzej Blinowski herbu Ostoja (ur. ?, zm. w 1574 roku[1]) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy kujawsko-pomorski, kanonik włocławski i kantor kruszwicki[2], sekretarz królewski w 1563 roku[3].

Życiorys

Na sejmie 1564 roku wyznaczony lustratorem dóbr królewskich w Wielkopolsce[4]. 19 kwietnia 1574 papież Grzegorz XIII prekonizował go biskupem pomocniczym kujawsko-pomorskim oraz biskupem in partibus infidelium margaryteński. Brak informacji kiedy i od kogo przyjął sakrę biskupią.

Pochowany w katedrze Wniebowzięcia NMP we Włocławku[1].

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

  1. a b Krzysztof Rafał Prokop, Nekropolie biskupie w nowożytnej Rzeczypospolitej (XVI–XVIII w.), Kraków-Warszawa 2020, s. 145.
  2. Piotr Nitecki, Biskupi Kościoła w Polsce w latach 965–1999. Słownik biograficzny, Warszawa 2000, s. 33.
  3. Herbarz polski, t. I, Warszawa 1899, s. 276.
  4. Mirosław Korolko, Seminarium Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego. Humaniści w kancelarii królewskiej Zygmunta Augusta, Warszawa 1991, s. 192.

Bibliografia