Wszyscy na Zanzibarze

Dziś Wszyscy na Zanzibarze to temat, który przyciągnął uwagę ludzi w każdym wieku i z różnych części świata. Znaczenie Wszyscy na Zanzibarze w dzisiejszym społeczeństwie wywołało szeroką debatę i doprowadziło do zwiększonego zainteresowania zrozumieniem jego konsekwencji w naszym codziennym życiu. Od swoich początków po wpływ na teraźniejszość, Wszyscy na Zanzibarze był przedmiotem licznych badań, dyskusji i analiz, które miały na celu rzucić światło na jego wielorakie wymiary. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Wszyscy na Zanzibarze i jego wpływ na nasze środowisko, w celu zapewnienia kompleksowej i aktualnej wizji tego bardzo istotnego tematu.

Wszyscy na Zanzibarze
Stand on Zanzibar
Autor

John Brunner

Typ utworu

science fiction

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1968

Wydawca

Doubleday

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2015

Wydawca

Wydawnictwo Mag

Przekład

Wojciech Szypuła

Wszyscy na Zanzibarze (tyt. oryg. Stand on Zanzibar) – powieść fantastycznonaukowa brytyjskiego pisarza Johna Brunnera, opublikowana w roku 1968. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1975 roku, nakładem wydawnictwa "Czytelnik", kolejne nakładem Wydawnictwa Mag w 2015 roku.

Powieść Wszyscy na Zanzibarze zdobyła w 1969 roku nagrodę Hugo za najlepszą powieść[1] i nagrodę BSFA w tej samej kategorii.

Tytuł odnosi się do figury stylistycznej mówiącej, że gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi stanęli obok siebie, zajęliby z grubsza powierzchnię wyspy Zanzibar.

Fabuła

Ziemia na początku XXI wieku, gdzie z trudnością mieści ponad siedem miliardów ludzi, to miejsce gdzie ludzi wspomagają inteligentne komputery, narkotyki są w wolnej sprzedaży, a politykę uprawia się za pomocą zabójstw i czarów. Autor z perspektywy 1968 roku kreśli pesymistyczną wizję przeludnionego i zwariowanego świata[2].

Przypisy

  1. 1969 Hugo Awards. World Science Fiction Society. . .
  2. Wszyscy na Zanzibarze John Brunner. lubimyczytać.pl. . (pol.).