Władysław Świątecki (fizyk)

W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Władysław Świątecki (fizyk), tematem, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w branży zawodowej, Władysław Świątecki (fizyk) okazał się przedmiotem zainteresowania różnych studiów i badań. W trakcie tej lektury będziemy analizować jego ewolucję w czasie, a także jego wpływ na różne obszary codziennego życia. Dodatkowo zbadamy możliwe przyszłe implikacje, jakie Władysław Świątecki (fizyk) może mieć w naszym ciągle zmieniającym się świecie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten fascynujący temat!

Władysław Świątecki (ur. 22 kwietnia 1926 w Paryżu, zm. 30 września 2009) – polski fizyk teoretyk pracujący w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w fizyce jądrowej.

Życiorys

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał wraz z rodziną do Wielkiej Brytanii. Już w wieku 19 lat obronił pracę magisterską z fizyki, a w wieku 20 lat z matematyki na University of London. W 1950 obronił pracę doktorską The Surface Energy of Nuclei napisaną na University of Birmingham pod kierunkiem Rudolfa Peierlsa. Następnie pracował w Danii i Szwecji (m.in. pod kierunkiem Nielsa Bohra), a od 1957 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w Lawrence Berkeley National Laboratory. Przeszedł na emeryturę w 1991.

Był członkiem Duńskiej Królewskiej Akademii Nauk (od 1973) i Polskiej Akademii Umiejętności.

W 1990 otrzymał Medal Mariana Smoluchowskiego, w 2000 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bibliografia