Tender torpedowców

W dzisiejszym świecie Tender torpedowców stał się tematem rosnącego zainteresowania i debaty. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Tender torpedowców przyciąga uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa. Ponieważ jego znaczenie stale rośnie, niezwykle istotne jest zrozumienie jego implikacji i konsekwencji w różnych obszarach. Aby kompleksowo odpowiedzieć na to pytanie, w tym artykule podjęto próbę zbadania różnych aspektów Tender torpedowców, od jego historycznych początków po dzisiejsze wpływy. Poprzez szczegółową analizę ma na celu rzucić światło na ten temat w sposób obiektywny i kompletny, oferując czytelnikowi szeroką i precyzyjną wizję.

„Foudre” z torpedowcami

Tender torpedowców, również okręt-baza torpedowców – klasa okrętów powstała w XIX wieku jako okręty-bazy i transportowce dla torpedowców, zadaniem tendrów było dostarczenie torpedowców w pobliże miejsca ich planowanego ataku, a także ich obsługa techniczna.

Według niektórych autorów, określenie „tender” dotyczyć powinno jedynie okrętów, których głównym przeznaczeniem są funkcje serwisowania i zaopatrywania torpedowców, natomiast okręt-baza może je także transportować[1]. W czasie X wojny rosyjsko-tureckiej w 1877 Marynarka Wojenna Imperium Rosyjskiego zarekwirowała 19 frachtowców przebudowując je na tendry[2], a w 1878 na służbę w Royal Navy wszedł HMS „Hecla”[3].

Od 1896 we francuskiej Marine nationale służył „Foudre”, w późniejszym czasie przebudowany na pierwszy na świecie tender wodnosamolotów.

Przypisy

  1. Jarosław Jastrzębski, Zaopatrzeniowiec, tender, okręt-baza. Podobieństwa i różnice. "Okręty Wojenne" nr 1/2012(111), s. 80
  2. L. Sondhaus, Naval.., s. 123
  3. L. Sondhaus, Naval.., s. 125

Bibliografia

  • Lawrence Sondhaus: Naval warfare, 1815-1914. London ; New York: Routledge, 2001. ISBN 0-415-21478-5. dostęp online w Google Books