W dzisiejszym świecie Specjalny Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych kontekstach. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę, Specjalny Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny wzbudził szerokie zainteresowanie i wywołał liczne debaty w opinii publicznej. Dlatego też istotne jest dokładne przeanalizowanie różnych aspektów związanych ze zmienną Specjalny Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny, aby w pełni zrozumieć jej zakres i implikacje. W tym artykule zagłębimy się w złożoność Specjalny Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny, badając jego różne aspekty i oferując wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi na szersze zrozumienie tego tematu.
Specjalny Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny (ang. United Nations Special Committee on Palestine, UNSCOP) – agenda ONZ utworzona 13 maja 1947 roku.
Jego mandat obejmował zbadanie sprawy konfliktu żydowsko-arabskiego w Brytyjskim Mandacie Palestyny i znalezienie sposobu jego rozwiązania.
Po zakończeniu II wojny światowej w Palestynie nasiliły się walki pomiędzy Żydami a Arabami. Skala starć powoli przybierała rozmiary wojny domowej.
Rząd brytyjski zdawał sobie sprawę, że sytuacja w Mandacie Palestyny wymyka się spod kontroli, dlatego 2 kwietnia 1947 roku oficjalnie przekazał sprawę Palestyny do Organizacji Narodów Zjednoczonych.
13 maja 1947 roku powołano UNSCOP do zbadania sprawy w składzie: Australia, Czechosłowacja, Gwatemala, Holandia, Indie, Iran, Jugosławia, Kanada, Peru, Szwecja i Urugwaj.
W sierpniu 1947 roku UNSCOP odwiedził obozy z żydowskimi uchodźcami w Niemczech i Austrii, a następnie spotkała się na konferencji w Szwajcarii.
1 września 1947 roku UNSCOP opublikował swój raport. Zalecono zakończenie brytyjskiego mandatu nad Palestyną i utworzenie dwóch państw: żydowskiego oraz arabskiego.
8 września 1947 roku na swoim dorocznym spotkaniu zebrało się Zgromadzenie Ogólne ONZ, które przyjęło raport UNSCOP w sprawie Palestyny.