Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973

Motyw Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 to taki, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od dziesięcioleci Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 jest przedmiotem debaty, dyskusji i analiz w różnych sektorach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w polityce, gospodarce, kulturze i życiu codziennym. W tym artykule zbadamy różne aspekty Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973, od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejszy wpływ. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zagłębimy się w różne perspektywy istniejące w Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 i w jaki sposób ukształtowały one nasze rozumienie i postrzeganie tego zjawiska.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 (2011)
Data uchwalenia

17 marca 2011

Dotyczy

 Libia

Uchwalona

większością głosów

Wstrzymujący się

Rosja, Chiny, Niemcy, Indie i Brazylia[1]

Tekst rezolucji
Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 – została uchwalona 17 marca 2011 w celu ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią w czasie tamtejszej wojny domowej.

Za przyjęciem rezolucji głosowały: Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Francja, Gabon, Liban, Nigeria, Portugalia, Południowa Afryka, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Od głosu wstrzymały się: Brazylia, Niemcy, Chiny, Indie oraz Rosja[1][2].

Postanowienia rezolucji

Na mocy rezolucji:

  • wprowadzono strefę zakazu lotów nad Libią;
  • upoważniono do użycia wszelkich środków niezbędnych do ochrony ludności cywilnej;
  • zwiększono embarga na broń, zezwalając na przymusowe kontrole statków i samolotów;
  • zamrożono aktywa posiadane przez władze libijskie;
  • potwierdzono rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1970;
  • powołano zespół ekspertów w celu monitorowania i promowania wdrażania sankcji.

Jednocześnie Rada Bezpieczeństwa zażądała natychmiastowego zawieszenia broni w Libii, w tym ataków na ludność cywilną, które zgodnie z treścią rezolucji "mogą stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości"[2].

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia