Abd al-Fattah Junus

W tym artykule zbadamy i przeanalizujemy wpływ Abd al-Fattah Junus na nasze obecne społeczeństwo. Abd al-Fattah Junus to fascynujący i istotny temat, który przyciągnął uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa. Na przestrzeni dziejów Abd al-Fattah Junus odgrywał kluczową rolę w sposobie, w jaki rozumiemy otaczający nas świat i znacząco wpływał na różne aspekty naszego codziennego życia. Stosując podejście multidyscyplinarne, zbadamy różne wymiary Abd al-Fattah Junus i jego znaczenie w takich dziedzinach, jak nauka, kultura, polityka i technologia. Mamy nadzieję, że poprzez krytyczną analizę przedstawimy wszechstronną i wzbogacającą wizję tego tematu i jego wpływu na współczesne społeczeństwo.

Abd al-Fattah Junus
ilustracja
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

1944
Al-Dżabal al-Achdar

Data i miejsce śmierci

28 lipca 2011
Bengazi

Przebieg służby
Siły zbrojne

Libijskie Siły Zbrojne
Narodowa Armia Wyzwoleńcza

Główne wojny i bitwy

wojna domowa w Libii

Abd al-Fattah Junus al-Ubajdi (arab. عبد الفتاح يونس العبيدي, ʿAbd al-Fattāḥ Yūnus al-ʿUbaydī; ur. 1944 w Al-Dżabal al-Achdar, zm. 28 lipca 2011 w Bengazi) – libijski polityk i wojskowy, były minister spraw wewnętrznych i generał major. Zrezygnował z funkcji 22 lutego 2011 roku, w reakcji na krwawe tłumienie protestów społecznych oraz zaapelował do wojska o przyłączenie się do protestujących i odpowiedź na ich „uzasadnione żądania”.

Życiorys

W rozmowie z Johnem Simpsonem 25 lutego 2011 roku powiedział, że Mu’ammar al-Kaddafi będzie walczyć do śmierci lub popełni samobójstwo[1].

Zginął 28 lipca 2011 roku w Bengazi. Junus został aresztowany i wezwany na przesłuchanie w związku z niezdobyciem miasta Marsa al-Burajka. Padły oskarżenia, że prowadził potajemne rozmowy z rządem w Trypolisie i dlatego został zabity przez swoich ludzi strzałem w głowę po torturach. Razem z nim zabito dwóch oficerów. Z kolei rebelianci uważali, że za zamachem stali zwolennicy rządu al-Kaddafiego, którzy nie mogli mu darować zdrady, bądź islamiści[2][3].

Przypisy

Bibliografia