Rezerwat przyrody Kołacznia

W dzisiejszym świecie Rezerwat przyrody Kołacznia stał się tematem ogólnego zainteresowania wielu różnych osób. Od ekspertów w tej dziedzinie po tych, którzy po prostu chcą być na bieżąco z najnowszymi trendami, Rezerwat przyrody Kołacznia przykuł uwagę wielu. Biorąc pod uwagę jego wpływ na społeczeństwo i różne aspekty życia codziennego, nie można zaprzeczyć, że Rezerwat przyrody Kołacznia stanowi dziś ważny punkt dyskusji. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie na polu akademickim, Rezerwat przyrody Kołacznia jest tematem, który nadal budzi zainteresowanie i debatę. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Rezerwat przyrody Kołacznia i jego wpływ w różnych obszarach, zapewniając przegląd, który pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie we współczesnym świecie.

Kołacznia
Ilustracja
Widok od strony drogi
rezerwat florystyczny
Typ rezerwatu

florystyczny[1][2]

Podtyp rezerwatu

krzewów i drzew[1][2]

Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Położenie

Wola Zarczycka
(gmina Nowa Sarzyna)

Mezoregion

Płaskowyż Kolbuszowski

Data utworzenia

1957

Akt prawny

M.P. z 1957 r. nr 18, poz. 142

Powierzchnia

0,10 ha

Położenie na mapie gminy Nowa Sarzyna
Mapa konturowa gminy Nowa Sarzyna, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kołacznia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kołacznia”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kołacznia”
Położenie na mapie powiatu leżajskiego
Mapa konturowa powiatu leżajskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kołacznia”
Ziemia50°18′20″N 22°15′59″E/50,305556 22,266389
Różanecznik żółty
Kruszyna pospolita

Kołaczniarezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Nowa Sarzyna, w powiecie leżajskim, w województwie podkarpackim[1][2]. Leży w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk, ale na gruntach stanowiących własność gminy Nowa Sarzyna[3].

  • numer według rejestru wojewódzkiego – 8
  • powierzchnia według aktu powołującego – 0,10 ha[1][2]
  • dokument powołujący – M.P. 1957.18.142
  • rodzaj rezerwatu – florystyczny[1][2]
  • przedmiot ochrony (według aktu powołującego) – jedyne w Polsce naturalne stanowisko różanecznika żółtego (Rhododendron luteum)[1][2].

Opis rezerwatu

Rezerwat „Kołacznia” jest najmniejszym pod względem powierzchni rezerwatem w Polsce[4]. W identycznych granicach w 2009 roku powołano obszar siedliskowy sieci Natura 2000 „Kołacznia” PLH180006[5].

Stanowisko wyjątkowego w skali Polski krzewu różanecznika żółtego (inaczej azalii pontyjskiej) znajduje się na terenie wsi Wola Zarczycka i jej przysiółka Kołacznia. Stanowisko to zostało odkryte przez miejscowego nauczyciela w 1909 r., a opisał je prof. Marian Raciborski[4]. Jest to najdalej na zachód wysunięte w Europie stanowisko tego krzewu[6]. Jest to prawdopodobnie relikt z okresu przedlodowcowego[4], choć według legendy, krzewy te miano posadzić na grobie poległego w walce tatarskiego chana[6]. Krzewy różanecznika okrywają się żółtymi kwiatami w maju, a cały okres kwitnienia trwa do 3 tygodni[4]. Intensywny zapach kwiatów wyczuwalny jest nawet z kilkudziesięciu metrów[4]. W 2011 roku w odległości kilkuset metrów, w tym samym kompleksie leśnym, odkryto nowe stanowisko tej rośliny[4]. Inne stanowiska tego krzewu są oddalone o ponad 300 km na wschód na Polesiu i Wołyniu.

Zbiorowisko zaroślowe z różanecznikiem żółtym porasta niewielką śródleśną wydmę, a oprócz niego występuje tu zbiorowisko porębowe z klasy Epilobietea angustifolii oraz fragment łęgu jesionowo-olszowego[3].

Flora

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 51 gatunków roślin naczyniowych[3].

Fauna

Owady

Ptaki

Ssaki

Przypisy

  1. a b c d e f Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 9 listopada 2017 r. w sprawie rezerwatu przyrody "Kołacznia". Dz. Urz. Województwa Podkarpackiego poz. 3696 . 2017-11-10. .
  2. a b c d e f Rezerwat przyrody Kołacznia. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody . Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. .
  3. a b c Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Leżajsk – Lasy Państwowe, 2015-11-27. .
  4. a b c d e f W rezerwacie przyrody Kołacznia zakwitł różanecznik żółty. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. .
  5. Natura 2000 – Standardowy Formularz Danych. Kołacznia PLH180006. .
  6. a b Podkarpackie: azalie pontyjskie zakwitły dwa tygodnie wcześniej. 2018-05-04 . Polska Agencja Prasowa (PAP). .

Linki zewnętrzne