Ratusz gminy Huta Laura

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Ratusz gminy Huta Laura. Od jego początków do dzisiejszego wpływu, zbadamy wszystkie istotne aspekty, które sprawiają, że Ratusz gminy Huta Laura jest tematem interesującym zarówno ekspertów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają zgłębiać ten temat. Przeanalizujemy różne podejścia i opinie, które istnieją wokół Ratusz gminy Huta Laura, a także jego wpływ na społeczeństwo, kulturę i świat w ogóle. Przygotuj się na zanurzenie się w pouczającą i wzbogacającą podróż, która poprowadzi Cię do odkrycia nowego spojrzenia na Ratusz gminy Huta Laura.

Ratusz gminy Huta Laura
Ilustracja
Gmach dawnego ratusza od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Siemianowice Śląskie

Adres

ul. Jana III Sobieskiego 2
41-100 Siemianowice Śląskie

Typ budynku

dawny ratusz

Architekt

Wilhelm Wakkan

Ukończenie budowy

1897

Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa konturowa Siemianowic Śląskich, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ratusz gminy Huta Laura”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Ratusz gminy Huta Laura”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ratusz gminy Huta Laura”
Ziemia50°17′58,2″N 19°01′34,9″E/50,299500 19,026361

Ratusz gminy Huta Laura – budynek dawnego ratusza gminy Huta Laura, położony w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Jana III Sobieskiego 2, na terenie dzielnicy Centrum. Budynek powstał w 1897 roku według projektu Wilhelma Wakkana. W 1923 roku połączono Hutę Laurę z Siemianowicami, a budynek ratusza przekształcono na cele mieszkalne.

Historia

Początki powstania gmachu ratusza wiążą się z powołaniem w 1890 roku samodzielnej gminy Huta Laura[1]. Pierwszy laurahucki ratusz był niewielkim parterowym domem krytym mansardowym dachem, który został wyburzony po II wojnie światowej. W budynku tym prócz urzędu mieścił się areszt gminny. Obiekt z biegiem czasu stał się niewystarczający[2]. Nowy gmach ratusza został oddany do użytku 1 września 1897 roku przy ówczesnej Richterstrasse[2]. Powstał on według projektu laurahuckiego budowniczego Wilhelma Wakkana. W 1910 roku dobudowano przy ratuszu jedną oś celem połączenia budynku z powstałą obok narożną kamienicą na rogu dzisiejszych ulic: Jana III Sobieskiego i Ludwika Waryńskiego, oddaną do użytku w 1905 roku[1].

Na skutek połączenia w 1923 roku gmin Huta Laura i Siemianowice w gminę Huta Laura-Siemianowice, przemianą w 1927 roku na Siemianowice Śląskie[3], laurahuccy urzędnicy przenieśli się do gmachu siemianowickiego ratusza położonego przy obecnej ulicy Jana Pawła II 10. Sam zaś dawny budynek ratusza przekształcono na cele mieszkalne[1]. Z biegiem czasu budynek dawnego ratusza ulegał przebudowom – uproszczono wejście do budynku, a także zlikwidowano najbardziej ozdobne elementy fasady, zwłaszcza wieżę z zegarem, po której pozostał fragment bez tarczy zegarowej. Zegar pochodzący prawdopodobnie z dawnego ratusza był przechowywany w kościele św. Antoniego z Padwy i planowano jego umieszczenie na fasadzie świątyni[2].

Na parterze od lat międzywojennych działała dawniej apteka[2]. W gmachu funkcjonowało też miejsce spotkań o nazwie Krąg Pokoleń, prowadzone przez fundację Piaskowy Smok[4]. We wrześniu 2021 roku przy ulicy Jana III Sobieskiego 2 w systemie REGON były zarejestrowane 3 aktywne podmioty gospodarcze[5].

Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Siemianowice Śląskie[6].

Przypisy

  1. a b c Małgorzata Derus, Gminny program opieki nad zabytkami Siemianowic Śląskich na lata 2015-2018, Załącznik do Uchwały Nr 117/2015 Rady Miasta Siemianowic Śląskich z dnia 29 października 2015 r., Siemianowice Śląskie 2015, s. 24-25 (pol.).
  2. a b c d Antoni Halor, Przewodnik siemianowicki. Wędrówki po mieście i okolicy, wyd. pierwsze, Siemianowice Śląskie: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, 2000, s. 48-49, ISBN 83-913068-1-X (pol.).
  3. Śląska Organizacja Turystyczna: Ratusz gminy Huta Laura w Siemianowcach Śląskich. slaskie.travel. . (pol.).
  4. Krąg Pokoleń - miejsce spotkań na osiedlu Laurahutte w Siemianowicach Śl.. www.facebook.com. . (pol.).
  5. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. . (pol.).
  6. Małgorzata Pędzińska, Gminny Program Opieki nad Zabytkami Siemianowic Śląskich do 2022 roku, Załącznik Nr 1 do uchwały Nr 170/2019 Rady Miasta Siemianowic Śląskich z dnia 19 grudnia 2019 r., Siemianowice Śląskie 2019, s. 25 (pol.).