W artykule Pokój oliwski zajmiemy się bardzo istotnym i aktualnym tematem, który znacząco wpływa na różne obszary codziennego życia. Pokój oliwski to temat, który wzbudził duże zainteresowanie, między innymi ze względu na jego wpływ na społeczeństwo oraz rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i punktom widzenia, które pozwolą nam głęboko zrozumieć znaczenie Pokój oliwski w bieżącym kontekście. Ponadto przeanalizujemy różne studia przypadków, badania i trendy związane z Pokój oliwski w celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji na ten bardzo istotny temat. Bez wątpienia Pokój oliwski to kwestia, która zasługuje na analizę i debatę z różnych podejść, a ten artykuł ma na celu być podstawowym przewodnikiem pozwalającym zrozumieć ją w całości.
Pokój w Oliwie nie wprowadzał istotnych zmian granicznych w stosunku do linii rozejmowej sprzed walk:
Polska zrezygnowała z większej części Inflant wraz z Rygą zachowując tylko ich część (Łatgalię – południowo-wschodnią część Inflant) w tym czasie, aż do zawarcia rozejmu w Andruszowie1667, będącą w rękach moskiewskich.
Król Jan II Kazimierz Waza zrzekł się pretensji do tronu szwedzkiego w imieniu swoim i swych następców. Zachował jednak dożywotnio tytuł króla Szwecji.
Szwecja zobowiązała się dotrzymywać wolności handlu na Bałtyku.
Szwecja zobowiązała się zwrócić zrabowane archiwa i biblioteki (czego później dopełniła jedynie w znikomym stopniu[1]).
Rzeczpospolita miała zapewnić protestantom w Prusach Królewskich wolność religijną[2], co z czasem Brandenburgia wykorzystała do ingerowania w sprawy wewnętrzne Rzeczypospolitej. Szwecja zobowiązywała się do zagwarantowania nieograniczonej wolności dla katolików w swej części Inflant[3].
↑„Wysłannik króla polskiego Zygfryd von Schröer przywiózł ze Szwecji dwie skrzynie aktów; sekretarz archiwum szwedzkiego Erik Larrson Runnell nadesłał jeszcze trzy skrzynie Acta Polonica Iudicalia. Była to znikoma część zagrabionych pism; Jan Sobieski zdołał odzyskać niewielką część ze starej biblioteki Zygmunta Augusta i Wazów. (...) Ogromnym zaniedbaniem strony polskiej był także brak w umowie artykułu o zwrocie przez Szwecję zagrabionych dzieł sztuki.” w: Besala J., op. cit.
↑Art. II.3. „Miasta Prus Królewskich, które były podczas tej wojny w posiadaniu J. Kr. Mości Szwedzkiej zachowają wszystkie prawa, swobody i przywileje, których dostąpiły przed tą wojną, tak w rzeczach duchownych, jak i świeckich (zastrzegając wolne wyznanie wiary ewangelickiej i katolickiej, jak to przed wojną było).” W oryginale: salvo libero uti ante bellum viguit in praedictis civitatibus catholicae et evangelicae religionis exercitio.
↑Art. IV.2. „Co się tyczy wyznania katolickiego w Inflantach szwedzkich, wszyscy obywatele Inflant i wyznawcy tej religii otrzymają zupełne bezpieczeństwo i po domach prywatnie będą używali wolności wyznania i spełniania obrządków swojej religii, bez żadnej inkwizycji ani też prześladowania.” W oryginale: Quod religionem catholicam eiusque exercitium in Livonia Sveticae possesionis attinet, omnes incolae Livoniae, subditique illi religioni addicti, omni securitate gaudeant, ac consciencia libera, religione, devotioneque sua, domi sine inquisitione vel animadversione privatim utantur.