W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Narodowa Rada Rozwoju, tematem, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w branży zawodowej, Narodowa Rada Rozwoju okazał się przedmiotem zainteresowania różnych studiów i badań. W trakcie tej lektury będziemy analizować jego ewolucję w czasie, a także jego wpływ na różne obszary codziennego życia. Dodatkowo zbadamy możliwe przyszłe implikacje, jakie Narodowa Rada Rozwoju może mieć w naszym ciągle zmieniającym się świecie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten fascynujący temat!
Narodowa Rada Rozwoju – gremium doradcze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Rady jest pełnienie roli ekspercko-doradczej oraz praca nad rozwiązaniami strategicznymi dla państwa[1].
Historia
Rada została powołana w 2010 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego[2]. Zebrała się wówczas dwukrotnie, podejmując zagadnienia demografii i finansów[1].
W październiku 2015 ciało takie utworzył prezydent Andrzej Duda. W pierwszej kadencji prezydenta Dudy (2015–2020) Rada dzieliła się na sekcje, były to: „Gospodarka, praca, przedsiębiorczość”, „Ochrona zdrowia”, „Wieś, rolnictwo”, „Samorząd, polityka spójności”, „Kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna”, „Bezpieczeństwo, obronność, polityka zagraniczna”, „Nauka, innowacje”, „Edukacja, młode pokolenie, sport”, „Polityka społeczna, rodzina”.
W drugiej kadencji prezydenta Dudy, po reorganizacji Rady w 2021, składa się ona z powoływanych stopniowo rad niższego rzędu. Obecnie liczba ich osiągnęła dziesięć.
Sekretarzem Narodowej Rady Rozwoju jest dr Konrad Dziobek, Doradca Społeczny Prezydenta RP.
Piotr Buras (zrezygnował 3 grudnia 2015 z członkostwa w Radzie co uczynił jako wyraz protestu przeciwko zaprzysiężeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych 2 grudnia 2015[10][10].)
dr hab. Mariusz Muszyński (zrezygnował w udziału radzie w związku z wyborem do TK)
prof. dr hab. Adam Rotfeld (zrezygnował w udziału radzie)
Aktualna struktura i skład Rady (po reorganizacji w 2021)
Aktualnie Narodowa Rada Rozwoju zdefiniowana została jako forum debaty o charakterze konsultacyjno–doradczym przy Prezydencie RP. W myśl oficjalnej deklaracji głównym zadaniem NRR jest tworzenie płaszczyzny dla debaty programowej na temat rozwoju Polski. Rada realizować ma swoje zadania przede wszystkim poprzez działalność rad, które zrzeszają ekspertów, teoretyków i praktyków, reprezentujących różne środowiska i specjalizacje oraz stanowią zaplecze ekspercko–doradcze dla Prezydenta RP we wskazanych obszarach tematycznych.
Konwent Narodowej Rady Rozwoju
Prace programowe NRR koordynuje Konwent Narodowej Rady Rozwoju, któremu przewodniczy Sekretarz Rady a w skład którego wchodzą też przewodniczący poszczególnych rad[11]: