Jerzy Walecki

W tym artykule zagłębimy się w Jerzy Walecki i zbadamy jego wiele aspektów. Jerzy Walecki to temat, który przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, jak i amatorów, a jego znaczenie obejmuje różne dziedziny. Na przestrzeni dziejów Jerzy Walecki odegrał kluczową rolę w społeczeństwie, kulturze i nauce, wyznaczając drogę przed i po w sposobie, w jaki rozumiemy otaczający nas świat. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zbadamy różne aspekty Jerzy Walecki, od jego początków po wpływ na teraźniejszość. Dowiemy się, jak Jerzy Walecki ewoluował na przestrzeni lat i jakie jest jego znaczenie dzisiaj. Ten artykuł zachęca Cię do zanurzenia się w fascynującym świecie Jerzy Walecki i odkrycia, dlaczego pozostaje on dziś tematem zainteresowania i debaty.

Jerzy Walecki
Data urodzenia

1948

Profesor nauk medycznych
Specjalność: neuroradiologia, radiodiagnostyka, radiologia
Alma Mater

Akademia Medyczna w Warszawie

Profesura

24 marca 1995

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jerzy Michał Walecki (ur. 1948) – polski radiolog, profesor nauk medycznych, kierownik Zakładu Radiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Życiorys

Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskiwał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego[1]. W 1995 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Specjalizował się w zakresie neuroradiologii, radiodiagnostyki i radiologii[2].

Zawodowo w różnych okresach związany m.in. z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie i Instytutem Matki i Dziecka. Był kierownikiem Zakładu Radiologii Akademii Medycznej w Białymstoku i następnie Uniwersytetu Medycznego w tym mieście, a także kuratorem Katedry Radiologii i Medycyny Nuklearnej Śląskiej Akademii Medycznej. Później został profesorem nadzwyczajnym w Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego[2]. Od 2001 związany także z Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN na stanowisku profesora[1]. Zatrudniony również w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW, gdzie powierzono mu kierowanie Zakładem Radiologii[1].

Członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Obejmował funkcje sekretarza Wydziału V Nauk Medycznych TNW, członka Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, przewodniczącego Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej Polskiej Akademii Nauk[2], członka Komitetu Nauk Klinicznych PAN oraz Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN[2]. W lutym 2021 prezydent Andrzej Duda powołał go na członka Rady do spraw Ochrony Zdrowia[3].

Odznaczenia

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim (2000)[4] i Krzyżem Oficerskim (2010)[5] Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. a b c Jerzy Walecki. imdik.pan.pl. .
  2. a b c d Prof. dr hab. Jerzy Michał Walecki, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  3. Prezydent powołał Radę do spraw Ochrony Zdrowia. prezydent.pl, 12 lutego 2021. .
  4. M.P. z 2000 r. nr 30, poz. 622
  5. M.P. z 2011 r. nr 11, poz. 114