Mościce

Wygląd przypnij ukryj Mościce
Dzielnica Tarnowa
Ilustracja
Główny wjazd do fabryki azotowej
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miasto

Tarnów

W granicach Tarnowa

1 stycznia 1951

Populacja (2022)
• liczba ludności


9 828

Strefa numeracyjna

14

Kod pocztowy

33-101

Tablice rejestracyjne

KT

Plan Mościc
Plan Mościc
Położenie na mapie TarnowaMapa konturowa Tarnowa, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Mościce”MościceMościce
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Mościce”MościceMościce
Położenie na mapie województwa małopolskiegoMapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Mościce”MościceMościce
50,006399°N 20,924658°E/50,006399 20,924658
Strona internetowa

Mościce – dzielnica przemysłowa Tarnowa, położona w zachodniej części miasta. Osiedle nr 8, stanowiące jednostkę pomocniczą Gminy Miasta Tarnowa.

Mościce rozpoczęto budować w latach 20. XX wieku wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych, na terenach wsi Świerczków i Dąbrówka Infułacka. Nazwa wywodzi się od nazwiska prezydenta Ignacego Mościckiego, inicjatora budowy fabryki. Mościce zaprojektowano w zgodzie z ideą miasta-ogrodu brytyjskiego urbanisty Ebenzera Howarda. Duża ilość terenów zielonych miała minimalizować negatywne skutki oddziaływania zakładów chemicznych na środowisko. Dlatego Mościce nazywane są dzielnicą-ogrodem.

Mościce przyłączono do Tarnowa w roku 1951. Dzielnica ma rozwiniętą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną: Stadion Miejski, halę widowiskowo-sportową (Arena Jaskółka Tarnów), kompleks pływalni z odkrytym basenem olimpijskim, kilka boisk piłkarskich. Życie kulturalne toczy się w Centrum Sztuki Mościce. Na koniec 2022 roku w Mościcach mieszkało 9 828 osób.

Granicę dzielnicy Mościce wyznaczają: od północy i zachodu granica miasta Tarnowa, od południa – ul. Krakowska, a od wschodu – rzeka Biała.

Kalendarium

Tablica na obelisku upamiętniającym otwarcie PFZA Fotografia. Asfaltowa droga biegnąca wgłąb zdjęcia, wzdłuż ulicy znajdują się identyczne, zwieńczone dwuspadowym dachem, budynki.Zabudowa Mościc (ul. 11 Listopada – dawniej ul. J. Marchlewskiego) Zabytkowy dworzec kolejowy Tarnów Mościce z 1976 roku jest wybitnym dziełem modernizmu charakteryzującym się spektakularnym przeszkleniem oraz nietypowym detalem

Zabytki

Willa Kwiatkowskiego (dawniej: Dyrektorówka, Dom Chemika)

Zespół willowy wpisano do rejestru zabytków na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w dniu 17 grudnia 1979 roku. Obiekt znajduje się przy ulicy Jarzębinowej 9. Założenie willowo-ogrodowe usytuowane jest na dwóch działkach w obrębie 192, dz. nr 27/13 o pow. 10 779 m² oraz dz. nr 27/21 o pow. 19 412 m². W jego skład wchodzą: willa, park (ogród), kordegarda i ogrodzenie z bramą.

Willa Kwiatkowskiego

Zespół willowy usytuowany jest w otoczeniu Parku im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (pow. 8,34 ha), objętego ochroną konserwatorską z dnia 21 lipca 2006 r. Budowla powstawała w latach 1927–1928 wg projektu architekta Konrada Kłosa. Wykonawcą budowy było Biuro Budowlane inż. Antoniego Kiełbasińskiego i S-ka. Willę nazywaną też pałacykiem, wybudowano w stylu modernistycznym, nawiązującym do neoklasycyzmu. Jest to budynek wolnostojący, jednopiętrowy, trójosiowy, dwutraktowy, częściowo podpiwniczony, z pierwotnie nieużytkowym poddaszem, oparty na planie prostokąta z wykuszem od wschodu. Powierzchnia użytkowa pałacyku – ok. 320 m², zabudowy – ok. 180 m², kubatura – 1260 m³. Elewacja willi to: ryzality z czterokolumnowymi portykami; gzyms z balustradami tralkowymi, w narożach kamienne wazony. Elewacja północna – frontowa jest regularna, pięcioosiowa, z niewielkim wgłębnym portykiem, półkolisty balkon na piętrze o tralkowej balustradzie, wsparty czterema kolumnami. Z kolei elewacja południowa, ogrodowa ma charakter regularny, pięcioosiowy, duży półkolisty taras otwarty na park, z wachlarzowymi schodami oraz wsparty na kolumnach prostokątny balkon na piętrze.

Pierwotnie willa pełniła funkcję komfortowego mieszkania służbowego z ogrodem dla pierwszych dyrektorów naczelnych Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach. W willi mieszkał, podczas swego pobytu w Mościcach, Eugeniusz Kwiatkowski. Przed II wojną światową budynek pełnił rolę reprezentacyjnego hoteliku. W czasie wojny była to siedziba niemieckiego naczelnego dyrektora fabryki oraz niemieckiego wojskowego sądu doraźnego Feldgericht. Po wojnie jej pomieszczenia zajmowały m.in. harcówka ZHP w Mościcach, Rada Zakładowa, Wojewódzka Rada Narodowa, Miejska Rada Narodowa, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Koło Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Zakładowy Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, filia Politechniki Krakowskiej, filia Akademii Górniczo-Hutniczej, Dział Handlowy Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, Dział Licencji Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach oraz Biuro Eksportu ONT i Usług Technicznych Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Kapitalny remont zespołu pałacowo-ogrodowego miał miejsce w latach 2010–2011. Obecnie Willa Kwiatkowskiego pełni funkcję reprezentacyjną. Właścicielem posiadłości jest Grupa Azoty S.A.

W ogrodzie otaczającym willę znajduje się fontanna oraz popiersia Ignacego Mościckiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Zespół urbanistyczny osiedla Zakładów Azotowych 17 grudnia 1979 r. układ urbanistyczny osiedla przyfabrycznego został wpisany do rejestru zabytków ze względu na swój niepowtarzalny charakter i okoliczności powstania. Na terenie osiedla zbudowano willę – pałacyk dla dyrektora naczelnego fabryki (tzw. willa Kwiatkowskiego), 12 willi dla kierownictwa oraz cztery piętrowe wielorodzinne budynki. W skład zespołu zabudowy wchodzą też:

Restauracja „Kasyno” z lat 30. XX wieku

Skwer z kamieniem węgielnym osiedla „Za torem”

2 czerwca 1934 roku, przy udziale prezydenta Ignacego Mościckiego, uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowlę osiedla „Za torem”. Wydrukowany na skórze akt erekcyjny został umieszczony w kapsule z ołowiu i zabetonowany w ziemi. Na osiedlu „Za torem” Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Nasz Dom" wybudowała własnościowe domy jednorodzinne dla inżynierów, majstrów i robotników mościckiej fabryki. Osłonięty w 1998 roku na skwerze u zbiegu ulic: Obrońców Lwowa i Czerwonych Klonów, pomnik w formie głazu upamiętnia to wydarzenie. Skwer wpisano do rejestru zabytków w dniu 2 sierpnia 1998 roku.

Strażnica kolejowa nad Białą

Zdjęcie przedstawia strażnicę kolejową nad rzeką Białą i jej otoczenie. Na pierwszym planie widoczna jest budynek strażnicy. Po jej prawej stronie widać tory kolejowe oraz kawałek mostu kratownicowego nad Białą. Po lewej stronie budowli gęstą rosną drzewa, a poniżej budynku widać krzaki i zarośla. Na dole fotografii można zobaczyć koryto rzeki pokryte otoczkami.Strażnica kolejowa nad Białą

Ufortyfikowana budowla usytuowana po zachodniej stronie mostu kolejowego na Białej. Austro-węgierski obiekt forteczny z ostatniej dekady XIX wieku. Zadaniem strażnicy była obrona mostu i linii kolejowej przed atakiem wojsk rosyjskich. Strażnicę zbudowano z kamienia, cegły i żelbetonu. W dwóch narożnych basztach znajdowały się trzy rzędy otworów strzelniczych. Jest bliźniaczo podobna do strzelnicy kolejowej „Tryńcza”. Do rejestru zabytków została wpisana w 28 sierpnia 2014 roku.

Inne

Pomniki i rzeźby

Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego

Pomnik usytuowany przy ul. Kwiatkowskiego, przed budynkiem dyrekcji tarnowskich Azotów. Twórcą pomnika jest rzeźbiarz prof. Stanisław Szwechowicz. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali prezydent RP Bronisław Komorowski i Julita Maciejewicz-Ryś (wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego) 9 października 2012, w dniu obchodów jubileuszu 85-lecia Grupy Azoty S.A..

Odlane z brązu popiersie (172 cm wysokości) umieszczono na granitowym prostopadłościennym cokole o wymiarach 216 × 126 × 76 cm. Koncepcja ta nawiązuje do wizji pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Lekko falująca szarfa na cokole symbolizuje Wizję i Czyn Eugeniusza Kwiatkowskiego, pragmatycznego naukowca i inżyniera, a jednocześnie romantycznego wizjonera. Wszystko to sprawia, że statua stanowi imponujących rozmiarów personifikację etosu budowy podstaw polskiego przemysłu.

Obelisk upamiętniający otwarcie fabryki

Obelisk z tablicą upamiętniającą uroczyste otwarcie Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Obelisk odsłonięty został 18 stycznia 1930 r. w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego, przedstawicieli rządu oraz biskupa Leona Wałęgi. Po zajęciu fabryki przez Niemców we wrześniu 1939 r. dwaj pracownicy postanowili ukryć tablicę. Podczas demontażu rozbiła się na kilkanaście kawałków. Pracownicy przechowali je do 1989 r. 12 października 1990 r. przed budynkiem administracji tarnowskich Azotów poświęcono i uroczyście odsłonięto replikę historycznej tablicy, wmurowanej w postawiony tam prostopadłościenny postument. Zdekompletowany oryginał tablicy znajduje się w zbiorach muzealnych Grupy Azoty S.A. Ze względu na wartość niematerialną eksponat nie jest udostępniany zwiedzającym.

Popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego i Ignacego Mościckiego

Zdjęcie przedstawia popiersie Ignacego Mościckiego na betonowym cokole. Mościcki ubrany jest w garnitur, koszulę i muszkę. Na jego twarzy znajdują się podkręcane na końcach wąsy, a na górze głowy ma włosy, które pozostawiają zakola.Popiersie I. Mościckiego Popiersie E. Kwiatkowskiego

Popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego i Ignacego Mościckiego w Parku im. E. Kwiatkowskiego, przy willi Kwiatkowskiego tzw. Dyrektorówce. Popiersia architektów polskiego międzywojennego przemysłu mają ok. 68 cm wysokości, zostały wykonane z brązu. Umieszczono je na liczących ok. 160 cm cokołach z piaskowca.

W hallu willi, w której w latach 1931–1935 mieszkał Kwiatkowski, pełniąc funkcję dyrektora Państwowej Fabryki Związków Azotowych znajduje się inne popiersie Eugeniusza Kwiatkowskiego. Rzeźbę wykonano z brązu (ok. 60 cm wysokości), ustawiono na 160-centymetrowym marmurowym postumencie.

Głaz upamiętniający erygowanie osiedla "Za torem" Głaz upamiętniający wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę osiedla „Za torem” w 1934 r. Staraniem mieszkańców osiedla „Za torem” w 1998 r. w miejscu wmurowania aktu erekcyjnego stanął pomnik-głaz upamiętniający fakt budowy osiedla oraz 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik hm. Wincentego Muchy Pomnik harcmistrza Wincentego Muchy w parku im. Wincentego Muchy. Upamiętnia hm. Muchę oraz harcerzy, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. Jest to granitowy głaz o nieregularnym kształcie umieszczony na betonowym postumencie. Na głazie jest marmurowa tablica, na której z lewej strony wyrzeźbiono krzyż harcerski, a po prawej słowa przyrzeczenia harcerskiego. Projekt wykonał Edward Kupiniak. Pomnik powstał w 1998, z inicjatywy Osiedla Mościce i Żołnierzy Szarych Szeregów.

Pomnik – Mauzoleum Szarych Szeregów Pomnik-Mauzoleum Szarych Szeregów. Pomnik składa się z fundamentu pod obelisk i płytę z czterema tablicami. Na pierwszej z nich widnieje napis „Zginęli w walce z hitlerowskim okupantem w latach 1939–1945”, a na kolejnych umieszczona imiona, nazwiska, pseudonimy i wiek poległych. Pozostałe części pomnika to dwa słupy z odbojnymi elementami, za którymi znajduje się wklęsła ściana z cytatem z utworu Mieczysława Jastruna „To co się stanie kodeksem dziejów... wyście pisali krwią i nadzieją”. Projekt wykonał Jacek Sumara, wykonawcami były Zakłady Azotowe oraz firma Chemobudowa. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 30 września 1975 r. Po zmianach ustrojowych w 1989 r. na słupach umieszczono krzyż (wzorowany na papieskim), a na ozdobnych elementach płaskorzeźby: Orła Białego, Lilijki Harcerskiej, Znak Polski Walczącej i Orzełka Wojskowego z 1944 r.

Rzeźby Marcina Zarzeki Powstałe w 2011 r. cztery białe rzeźby autorstwa Marcina Zarzeki są inspirowane tymi, które pozostały po Biennale Form Przestrzennych z 1965 i 1967. Formy przestrzenne są odwzorowaniem projektów budowli architekta-wizjonera Jana Głuszaka Dagaramy.

Rzeźba Wilhelma Sasnala Forma przestrzenna autorstwa Wilhelma Sasnala. Jest to piramida ułożona z 14 kręgów betonowych połączonych lepikiem. Wewnątrz jednego z nich znajduje się data 28.03.1983, która symbolizuje „zagrożenie, które się nie wydarzyło”. Rzeźba usytuowana jest po prawej stronie dworca kolejowego Tarnów-Mościce. Celowo wybrano miejsce na uboczu, gdyż wg wizji artysty pomnik ma być ukryty, ma zarosnąć trawami i chaszczami, ma być z czasem zapomniany. Rzeźba została odsłonięta 28 sierpnia 2010 r.

Przemysł

Grupa Azoty

Zakłady Azotowe – Brama wjazdowa na ul. Chemicznej (KAPRO)

Grupa Azoty, mająca siedzibę na terenie Mościc, jest największą grupą sektora wielkiej syntezy chemicznej w Polsce, a także jednym z kluczowych holdingów sektora chemicznego w Europie.

Historia Zakładów sięga 1927 r., kiedy rząd z inicjatywy prezydenta RP, Ignacego Mościckiego, wydał decyzję pozwalającą na budowę Państwowej Fabryki Związków Azotowych pod Tarnowem. Z jej powstaniem łączy się również początek Mościc. Państwowa Fabryka Związków Azotowych została otwarta w 1930 r., a w 1933 r. doszło do jej fuzji z Państwową Fabryką Związków Azotowych w Chorzowie. Na czele Zjednoczonych Fabryk Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie stanął ówczesny dyrektor mościckiego przedsiębiorstwa, Eugeniusz Kwiatkowski. Państwowa Fabryka Związków Azotowych była jedną z kluczowych i największych inwestycji dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, funkcjonującą w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W trakcie II wojny światowej przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Niemców i pracowało pod nazwą Stickstoffwerke Moscice. Po wojnie fabryka wznowiła działalność w 1948 r. W latach 50. XX wieku firma zrealizowała 6-letni plan gospodarczy. Lata 60., 70. i 80 przyniosły dalszą rozbudowę i modernizację przedsiębiorstwa. W 1991 r. zakłady przekształcono w spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

Po okresie dezinwestycji (2001–2007) i nieudanych próbach prywatyzacji (2001, 2006), 5 marca 2007 r. zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. (obecnie Grupa Azoty S.A.) podjął decyzję o wejściu na GPW w Warszawie. Z perspektywy czasu, odbywający się 30 czerwca 2008 r. giełdowy debiut spółki okazał się „spiritus movens” nie tylko jej dalszego rozwoju, ale także konsolidacji polskiej branży chemicznej. W maju 2010 r. Grupa Azoty objęła funkcję konsolidatora polskiej chemii. W 2014 r. sfinalizowano proces integracji największych polskich zakładów chemicznych.

Transport

Fotografia przedstawia pętlę autobusową w Mościcach. na zdjęciu widać trzy miejskie autobusy, drogę oraz peron do wsiadania. W tle widać niski budynek i drzewa.Pętla autobusowa w Mościcach Zdjęcie przestawia stację kolejową Tarnów Mościce. Na fotografii, na pierwszym planie widać peron i tor kolejowy, dalej wiatę. Po lewej stronie zdjęcia widać kilka torów oraz drugi peron zadaszony wiatom, za którym znajduje się ogrodzenie.Stacja kolejowa Tarnów-Mościce

Komunikacja miejska

Linie autobusowe tarnowskiej komunikacji miejskiej, których trasa przebiega przez Mościce:

Kolej

W Mościcach znajduje się stacja kolejowa Tarnów Mościce, obsługująca lokalne pociągi Kolei Małopolskich i Polregio.

Edukacja

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II

Żłobki

Przedszkola

Szkoły podstawowe

Szkoły ponadpodstawowe

Osiedla mieszkaniowe

Zdjęcie. Na pierwszym planie fotografii widać zielony trawnik oraz kilka drzew. Po lewej stronie zdjęcia znajduje się kilka szarych bloków. W oddali widać więcej budynków i zieleniBloki w północnej części dzielnicy

Parki i tereny zielone

Kultura

Centrum Sztuki Mościce

Sport

Stadion miejski, wejście od strony południowej.

Kluby sportowe

Obiekty sportowe

Sukcesy sportowe

Religia

KościołyKościół Najświętszej Maryi Panny Królowej PolskiKościół św. Stanisława Kostki

Parafie rzymskokatolickie

Klasztory

Opieka zdrowotna i społeczna

Hotelarstwo i gastronomia

Zdjęcie przedstawia budynek hotelu Cristal Park. Budynek jest wysoki, pomalowany na biało i czerwono. W bryle budowli znajduje się wiele okien i małych balkonów. Po lewej stronie budynku rośnie wysokie iglaste drzewo, a na ziemi widoczny jest parking pełen samochodów.„Hotel Cristal Park***” Dworek Modrzewiowy

Obiekty handlowe

Dom Handlowy „Sezam”

Inne obiekty użyteczności publicznej

Byłe kasyno, następnie kino Azot, siedziba Archiwum Państwowego

Osoby związane z Mościcami

Romuald Wowkonowicz, pierwszy dyrektor techniczny PFZA w Mościcach

Przypisy

  1. Dz.U. z 1951 r. nr 35, poz. 272
  2. Niezwykła wystawa o Mościcach , www.tarnow.net.pl   (pol.).
  3. Spada liczba mieszkańców Tarnowa. Ile osób mieszka na poszczególnych osiedlach? , www.eska.pl  .
  4. Robert Gąsiorek "Tarnów. Dworzec PKP w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków. Czy dzięki temu obiekt, który straszy wyglądem, zmieni swoje oblicze?" 04.08.2021 https://tarnow.naszemiasto.pl/tarnow-dworzec-pkp-w-moscicach-zostal-wpisany-do-rejestru/ar/c1-8395961
  5. a b c Ks. Tomasz Kupiec, Duszpasterstwo w parafii Tarnów-Mościce na tle przemian społecznych, kulturowych i religijnych w latach 1939-2014; Tarnów 2021
  6. Tarnowskie cmentarze – it.tarnow.pl.
  7. 60-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy , Kurier Tarnowski, 8 maja 2023   (pol.).
  8. 50 lat Centrum Sztuki Mościce , www.radiokrakow.pl   (pol.).
  9. Dyrektorówka , zabytek.pl   (pol.).
  10. M. Budzik, Rezydencja, Kraków 2012.
  11. Mościce w 120 minut. it.tarnow.pl. .
  12. M. Smoła, Fabryka. Dokument dziejów, Kraków 2012.
  13. L. Lichwała, Kasyna w Mościcach, w: Encyklopedia Tarnowa, Dział 02 – Gospodarka, Tarnów 2010.
  14. Historia Oddziału w Tarnowie. ank.gov.pl. . .
  15. A.B. Krupiński, Mościckie „Madejowe łoże” (41), tegoż, Druga Teka Tarnowska. Czterdzieści jeden najcenniejszych zabytków Tarnowa w rysunkach i opisach Andrzeja B. Krupińskiego, Tarnów 2004, s. 48.
  16. Tarnów – pomnik głaz upamiętniający erygowanie osiedla , www.miejscapamiecinarodowej.pl  .
  17. Strażnica kolejowa w Tarnowie – Małopolska , www.malopolska24.pl  .
  18. Budynek dawnej rządcówki (karta zabytku) , zabytek.pl   (pol.).
  19. Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego. mmtarnow.com. .
  20. Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2013, s. 122.
  21. Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2013, s. 120.
  22. Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2013, s. 118.
  23. Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2013, s. 116.
  24. Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2013, s. 128.
  25. Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2013, s. 130.
  26. Tarnowskie Azoty, czyli europejski potentat – gazetakrakowska.pl.
  27. Grupa Azoty S.A. – O Spółce , tarnow.grupaazoty.com   (pol.).
  28. Grupa Azoty: efekt wielkiej konsolidacji polskich firm chemicznych. sii.org.pl. .
  29. Linie komunikacyjne » ZDiK Tarnów – Komunikacja miejska , ZDiK Tarnów – Komunikacja miejska   (pol.).
  30. MarekM. Smoła MarekM., Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy : Ludzie – Miejsca – Wydarzenia : 60 lat aktywności artystycznej, Tarnów-Mościce: SCan Wydawnictwo s.c., 2023, ISBN 978-83-65228-40-6 , 213 s. + 3 nlb.brak strony (książka)
  31. Towarzystwo Przyjaciół Mościc , www.moscicetpm.org  .strona główna serwisu
  32. Stadion Miejski w Tarnowie (Jaskółcze Gniazdo) – Stadiony.net , stadiony.net  .
  33. Pływalnia kryta – MDS im. Andrzeja Kiełbusiewicza – Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji   (pol.).
  34. Miejski Dom Sportu – hala sportowa imienia Andrzeja Kiełbusiewicza – Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji   (pol.).
  35. Arena Jaskółka Tarnów , Arena Jaskółka Tarnów   (pol.).strona główna serwisu
  36. Korty Tenisowe – Mościce – Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji   (pol.).
  37. Rzeczpospolita Mościcka. 80 lat tarnowskich Zakładów Azotowych (1927–2007), Tarnów 2007 – monografia (pod redakcją Piotra Pawliny) wydana przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.
  38. Ks. M. Heller laureatem nagrody Templetona – gazeta.pl.
  39. Pięćdziesięciolecie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Anioła, Tarnów-Mościce, 14 października 1995, praca zbiorowa.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Historyczne dzielnice Tarnowa
Części miasta wg TERYT
Inne (poza TERYT)
Podział administracyjny Tarnowa

Herb Tarnowa

Kontrola autorytatywna (część miejscowości):