We współczesnym świecie Mięsień policzkowy jest tematem ciągłej debaty i centralnym punktem zainteresowania milionów ludzi na całym świecie. Od pojawienia się na scenie publicznej po wpływ na społeczeństwo, Mięsień policzkowy przyciąga uwagę i zainteresowanie naukowców, aktywistów, przywódców politycznych i zwykłych ludzi. Jego wpływ rozciąga się na różne sfery życia, od kultury popularnej po globalną gospodarkę, a jego znaczenie i znaczenie wciąż ewoluują wraz z wkraczaniem w nowe tysiąclecie. W tym artykule w pełni zbadamy wpływ i znaczenie Mięsień policzkowy w dzisiejszym świecie, analizując jego historię, konsekwencje i potencjał kształtowania przyszłości.
Mięsień policzkowy
Mięsień policzkowy oznaczony na czerwono. Mięśnie policzkowe.
Mięsień policzkowy leży w ścianie policzka, między szczęką a żuchwą[1]. Przyczepia się na wyrostku zębodołowym szczęki, od pierwszego lub drugiego trzonowca do tyłu, do guza szczęki, następnie biegnie wzdłuż szwu skrzydłowo-żuchwowego, przechodzi na zewnętrzną powierzchnię żuchwy, na podstawę wyrostka zębodołowego, wzdłuż którego powraca do wysokości pierwszego lub drugiego trzonowca. Kończy się w błonie śluzowej warg i kącika ust. Linia przyczepu tego mięśnia ma kształt podkowy[1].
Mięsień policzkowy jest unerwiony przez gałęzie policzkowe ze splotu przyuszniczego nerwu twarzowego[1].
Na wysokości drugiego górnego trzonowca mięsień ten jest przebity przez przewód przyuszniczy[1].
Przypisy
↑ abcdefAdamA.BochenekAdamA., MichałM.ReicherMichałM., Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 769–771, ISBN 978-83-200-4323-5.
Bibliografia
A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka. tom II. PZWL, Warszawa 1989. ISBN 83-200-1556-1
W. Łasiński: Anatomia głowy dla stomatologów, PZWL, Warszawa 1974