Ząb trzonowy

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Ząb trzonowy. Zbadamy jego pochodzenie, dzisiejsze znaczenie i wpływ na różne aspekty naszego społeczeństwa. Ząb trzonowy jest od lat przedmiotem badań i debat, a w tym artykule postaramy się rzucić nowe światło na ten ekscytujący temat. Od jego początków do dzisiejszej ewolucji, będziemy badać wszystkie aspekty Ząb trzonowy i jego wpływ na sposób, w jaki myślimy, żyjemy i odnosimy się do otaczającego nas świata. Przygotuj się na ekscytującą przygodę pełną odkryć i wiedzy!

Rycina, na której widoczne są zęby trzonowe (ang. molars) prawej strony żuchwy
Dolny ząb mądrości po usunięciu

Zęby trzonowe (łac. dentes molares) – rodzaj zębów występujących u ssaków, w tym człowieka – w uzębieniu stałym.

Położone są najbardziej z tyłu ze wszystkich zębów jamy ustnej i służą do rozcierania pokarmu[1][2]. Górne i dolne zęby trzonowe różnią się znacznie. Posiadają 2 lub 3 korzenie i wiele guzków. Ostatni trzonowiec, często niewystępujący i bardzo zmienny, to tzw. ząb mądrości.

Kompletne uzębienie dorosłego człowieka zawiera trzy zęby trzonowe w każdej połowie łuków zębowych, czyli łącznie 12 zębów trzonowych[3]. Kompletne uzębienie mleczne zawiera po dwa trzonowce mleczne w każdej połowie łuków zębowych, czyli łącznie osiem zębów trzonowych[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. trzonowe zęby, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  2. Zęby trzonowe. encyklopedialesna.pl. . (pol.).
  3. 15: Molars , Pocket Dentistry, 4 stycznia 2015 (ang.).
  4. 16: Deciduous Dentition , Pocket Dentistry, 4 stycznia 2015 (ang.).