Kupid (księżyc)

W dzisiejszym świecie Kupid (księżyc) zyskał nieuniknione znaczenie w wielu obszarach. Jej wpływ rozciąga się od sfery osobistej po zawodową, poprzez sferę kulturową, społeczną i polityczną. Zainteresowanie Kupid (księżyc) wzrosło w ostatnich latach, stając się tematem debaty i refleksji na różnych forach i mediach. Zarówno eksperci, jak i zwykli obywatele są coraz bardziej zainteresowani zrozumieniem i analizą implikacji i wyzwań, jakie Kupid (księżyc) stwarza dla współczesnego społeczeństwa. W tym sensie ten artykuł ma na celu przedstawienie panoramicznej i zaktualizowanej wizji Kupid (księżyc), odniesienie się do jego wielu aspektów i zaproponowanie krytycznego i refleksyjnego podejścia do tego wszechobecnego dziś zjawiska.

Opis planetoidy o podobnej nazwie znajduje się w artykule (763) Cupido
Kupid
Ilustracja
Kupid na zdjęciu z teleskopu Hubble’a
Planeta

Uran

Odkrywca

Mark Showalter, Jack Lissauer

Data odkrycia

25 sierpnia 2003

Tymczasowe oznaczenie

S/2003 U2

Charakterystyka orbity
Półoś wielka

74 392 km[1]

Mimośród

0,0013[1]

Okres obiegu

0,613 d[1]

Nachylenie do płaszczyzny równika planety

0,099°[1]

Długość węzła wstępującego

182,793°[1]

Argument perycentrum

247,608°[1]

Anomalia średnia

163,830°[1]

Własności fizyczne
Średnica równikowa

10 km

Albedo

~0,07

Jasność obserwowana
(z Ziemi)

26m

Kupid (Uran XXVII) – mały wewnętrzny księżyc Urana. Został odkryty przez Marka Showaltera i in. w 2003 roku przy pomocy teleskopu Hubble’a. Księżyc ten był zbyt mały i ciemny, by mogła go wykryć sonda Voyager 2 podczas swojego przelotu obok Urana.

Orbita Kupida jest bardzo podobna do orbit innych ciał z grupy Porcji. Jako że księżyc ten jest bardzo mały, oddziaływania innych księżyców mogą spowodować w przyszłości wytrącenie go z obecnej orbity.

Nazwa pochodzi od Kupidynarzymskiego boga miłości, który pojawia się w sztuce Williama Szekspira pt. „Tymon Ateńczyk[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e f g Planetary Satellite Mean Orbital Parameters. Jet Propulsion Laboratory, 2011-12-14. . (ang.).
  2. Cupid. Solar System Exploration . NASA. . (ang.).

Linki zewnętrzne