Meteoroid

W dzisiejszym świecie Meteoroid stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko akademickie, zawodowe czy osobiste, Meteoroid budzi ciekawość i uwagę wielu ludzi na całym świecie. W całej historii Meteoroid był przedmiotem badań, debat i refleksji i nadal jest aktualnym i istotnym tematem w dzisiejszym społeczeństwie. W tym artykule szczegółowo i kompleksowo zbadamy wpływ i znaczenie Meteoroid, a także jego implikacje w różnych obszarach codziennego życia.

Meteoroidy – okruchy skalne (mniejsze od planetoid) poruszające się po orbitach wokół Słońca. Meteoroidy mają zwykle masę od 10−9 do 103 kg (choć najczęściej nie przekracza ona 10−6 kg). Ich rozmiary wynoszą od 0,1 mm do 10 m, ale jest to granica umowna, gdyż obiekty o dobrze wyliczonej orbicie raczej będą nazywane asteroidami[1]. Większe obiekty spośród małych ciał Układu Słonecznego zaliczane są do planetoid, a mniejsze cząstki to pył kosmiczny.

Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów. Ocenia się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton tego typu materii kosmicznej, głównie w postaci bardzo małych ziarenek o rozmiarach rzędu milimetra i mniejszych, a najczęściej pyłu. Fragmenty, które docierają do powierzchni Ziemi (nie wyparowują w atmosferze), nazywamy meteorytami.

Meteoroidy stanowią potencjalne zagrożenie dla satelitów oraz stacji kosmicznej ISS.

Klasyfikacja meteoroidów[2][3]
Rodzaj zjawiska Średnica Masa Jasność Częstotliwość występowania (na całej Ziemi)
mikrometeor ~10-3 mm od 10-12 do 10-6 g niewidzialne stały spadek na Ziemię
słaby meteor ~1 mm 10-3 g od 5m do 6m setki tysięcy na godzinę
jasny meteor należący do roju kilka mm ~1 g do -2m kilkadziesiąt tysięcy na godzinę
bolid kilka cm kilka gramów od -4m do -10m 50< na godzinę
superbolid > 10 cm powyżej 100 g od -10m do -20m bardzo rzadkie, kilka razy do roku

Zobacz też

Przypisy

  1. Beech, M., Duncan I. Steel. On the Definition of the Term Meteoroid. „Quarterly Journal of the Royal Astronomical Society”. 36 (3), s. 281–284, September 1995. . 
  2. Klasyfikacja meteoroidów. astronomia.pl . .
  3. Fireball FAQs , American Meteor Society (ang.).