We współczesnym świecie Konwisarstwo odegrał fundamentalną rolę w naszym życiu. Od momentu odkrycia lub pojawienia się Konwisarstwo wywarł znaczący wpływ na społeczeństwo, kulturę, gospodarkę i technologię. Jego wpływ rozprzestrzenił się po całym świecie, wpływając bezpośrednio lub pośrednio na wszystkich ludzi. W tym artykule zbadamy rolę Konwisarstwo w różnych aspektach życia codziennego i jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Od swojego powstania do obecnego wpływu, Konwisarstwo pozostawił niezatarty ślad w historii i pozostaje aktualnym tematem również dzisiaj.
Konwisarstwo (z dawnego niem. Kannengießer) – dział rzemiosła obejmujący wyrób (odlewanie lub wykuwanie) i obróbkę przedmiotów z cyny i spiżu[1][2].
Konwisarstwo w Europie było uprawiane od starożytności[3]. W czasach antycznych wydobywano rudę cyny na Półwyspie Iberyjskim, na płaskowyżu Estremadury, w Portugalii[4], a we wczesnym średniowieczu uzyskiwano cynę m.in. z kasyterytu na Wyspach Brytyjskich[3] (w średniowieczu dobrej jakości cynę pozyskiwano z Kornwalii[3]). W średniowieczu odkryto zasobne złoża kasyterytu w Rudawach, głównym eksporterem cyny stały się Saksonia oraz Czechy[3]. Rozkwit konwisarstwa przypada na okres od XIV do XVI wieku[5]. Największym ośrodkiem produkcji galanterii cynowej od średniowiecza była Norymberga[6]. Zapotrzebowanie w feudalnej Europie na cynę było tak duże, że opłacało się importować cynę z kopalni Półwyspu Malajskiego w Indiach[7].
Z cyny wykonywano różne przedmioty do kościołów jak: chrzcielnice, świeczniki, lampy, kielichy. W wieku XVII i XVIII naczynia kuchenne, takie jak: misy, dzbany, łyżki, zastawy stołowe itp. wykonywane były głównie z cyny[8][5]. We wczesnym średniowieczu naczynia domowe wykonane z drewna lub gliny wyparły częściowo naczynia cynowe, a z racji na łatwość ich uszkodzeń (giętkość) wędrowni konwisarze odlewali na poczekaniu nowe wyroby ze starych[9].
Przedmioty cynowe wykonywano głównie techniką odlewania, formy wykonywano m.in. z łupka[10], płaskie wykuwano z blachy, a naczynia wieloboczne lutowano[11] z przyciętych płyt cynowych.
Zdobiono je różnymi technikami, często równocześnie stosowano ich kilka, jak: cyzelowanie, grawerowanie, puncowanie, relief.
Stosowano różnej jakości stopy, do najlepszych dodawano miedź, antymon, bizmut, do mniej wartościowych ołów[12].
W XVI i XVII wieku często stosowano także złocenie i srebrzenie naczyń lub łączono cynę z miedzią lub brązem, a w XVIII i XIX wieku barwiono cynę lakierem[5].
Od XIX wieku importowano cynę z Ameryki Południowej, Azji i Afryki, głównie na potrzeby przemysłowe[3], a naczynia cynowe stopniowo wypierały wyroby z porcelany, fajansu i metali naśladujących srebro[11].
Rzemieślnik zajmujący się konwisarstwem to konwisarz[2]. Konwisarze odlewali niekiedy także dzwony i działa, co sprawia, że nigdy nie było wyraźnej granicy pomiędzy nimi a ludwisarzami[13].