Jakub z Gostynina

W dzisiejszym świecie Jakub z Gostynina stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie kulturowe czy wpływ na różne aspekty życia codziennego, Jakub z Gostynina przykuł uwagę milionów osób na całym świecie. Od momentu powstania do chwili obecnej Jakub z Gostynina był przedmiotem debaty, analiz i badań ekspertów z różnych dziedzin, co pokazuje jego znaczenie w obecnym kontekście. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Jakub z Gostynina i jego wpływem na obecne społeczeństwo, aby zapewnić szerszą i pełniejszą wizję tego bardzo istotnego tematu.

Jakub z Gostynina
Data urodzenia

ok. 1454

Data i miejsce śmierci

16 lutego 1506
Kraków

Przyczyna śmierci

udar mózgu

Zawód, zajęcie

filozof teolog

Narodowość

polska

Uczelnia

Akademia Krakowska

Stanowisko

Rektor

Jakub z Gostynina (ur. ok. 1454, zm. 16 lutego 1506) – polski filozof i teolog, rektor Akademii Krakowskiej.

Znany ze swoich komentarzy do prac Arystotelesa. Głównym dziełem Jakuba z Gostynina było "Theoremata seu propositiones Auctoris Causarum" (wydane pośmiertnie w 1507) - komentarze do Księgi o przyczynach (po 1477)[1]. Napisał także komentarze do Metafizyki ("Expositio super I–XII libros „Metaphysicae” Aristotelis") oraz Fizyki[2].

Najważniejsze teologiczne prace Jakuba z Gostynina to komentarze do Ewangelii Mateusza i Marka oraz Apokalipsy św. Jana[2].

Był wicekanclerzem (w 1504) oraz rektorem (1503 i 1504) Akademii Krakowskiej[3].

Przypisy

  1. Mieczysław Gogacz, Stań badań nad księgą o przyczynach i ważniejsze w niej problemy filozoficzne, Księga o przyczynach. Liber de causis, Akademia Teologii Katolickiej, 1970, s. 16.
  2. a b Lucyna Nowak, JAKUB Z GOSTYNINA - JEGO ŻYCIE I MYŚL, „Notatki Płockie.
  3. Poczet rektorów Uniwersytetu Jagellońskiego

Linki zewnętrzne