Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

W tym artykule poruszony zostanie temat Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, który od lat jest przedmiotem zainteresowania i badań. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie to koncepcja, która ma wpływ na różne obszary życia codziennego, od polityki po technologię, kulturę i społeczeństwo w ogóle. W całej historii Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu naszego postrzegania i podejmowania decyzji. Poprzez szczegółową analizę ten artykuł ma na celu zbadanie różnych aspektów Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i jego wpływu w dzisiejszym świecie, zapewniając w ten sposób szerszą i pełniejszą wizję tego niezwykle istotnego tematu.

Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia.

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie (do maja 2019 Polska Orkiestra Radiowa[1]) – polska orkiestra symfoniczna powstała w 1945 roku w Warszawie z inicjatywy skrzypka i dyrygenta Stefana Rachonia[2][3]. Działalność orkiestry początkowo ograniczała się do realizacji nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji[2].

W połowie lat 70. XX wieku nastąpił rozwój orkiestry. Zachodziły również zmiany na stanowisku dyrektora artystycznego. Kolejno dyrektorami byli: Włodzimierz Kamirski, następnie Jan Pruszak i Mieczysław Nowakowski[2]. W 1990 roku stanowisko objął Tadeusz Strugała, za którego kadencji orkiestra zmieniła siedzibę z mieszczącego się w Warszawie przy ulicy Myśliwieckiej studia M-1 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przy ulicy Modzelewskiego[2][4].

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie na przestrzeni lat swej działalności koncertowała w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Włochy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Austria czy Hiszpania[2]. Z orkiestrą współpracowali ponadto kompozytorzy muzyki filmowej, tacy jak: Jan A.P. Kaczmarek, Stanisław Syrewicz i Maciej Zieliński[2].

2 lutego 2015 na stanowisko Dyrektora Artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie został powołany Michał Klauza[5].

Dyrektorzy orkiestry

Wybrane nagrania zrealizowane przez orkiestrę

Przypisy

  1. Polska Orkiestra Radiowa wraca do historycznej nazwy , PolskieRadio24.pl .
  2. a b c d e f Historia orkiestry. polskieradio.pl. . .
  3. POLSKA ORKIESTRA RADIOWA. www.culture.pl. . (pol.).
  4. STUDIO POLSKIEGO RADIA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO. www.culture.pl. . (pol.).
  5. Polska Orkiestra Radiowa. polskieradio.pl. .
  6. Stefan Rachoń, Twórcy , Culture.pl .
  7. Polska Orkiestra Radiowa – Dyskografia 2. www.polskieradio.pl. . (pol.).
  8. a b c d e f Polska Orkiestra Radiowa – Dyskografia. www.polskieradio.pl. . (pol.).

Linki zewnętrzne