W dzisiejszym świecie Forum Ekonomiczne stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum osób i organizacji. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na życie codzienne, Forum Ekonomiczne przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i ciekawskich. W tym artykule zbadamy różne aspekty Forum Ekonomiczne, od jego początków po dzisiejszą ewolucję, analizując jego wpływ w różnych obszarach i zastanawiając się nad jego znaczeniem dla przyszłości. Forum Ekonomiczne to fascynujący temat, który zachęca nas do refleksji i kwestionowania naszych spostrzeżeń, dlatego z radością zagłębimy się w jego badania na kolejnych stronach.
Forum Ekonomiczne – coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej[1] odbywające się od 1992 roku w pierwszej połowie września[2]. Pomysłodawcą wydarzenia jest Zygmunt Berdychowski[3], a organizatorem Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.
Forum Ekonomiczne ewoluowało z małej konferencji, na którą w 1992 roku przyjechało około 100 uczestników – głównie z Polski. Dzisiaj jest uznawane za największe i najbardziej znane spotkania przedstawicieli świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej[4].
W latach 1992–2019 Forum odbywało się w Krynicy-Zdroju. W 2020 roku wydarzenie z powodu pandemii COVID-19 odbyło się w Karpaczu, który stał się miejscem Forum od 2021 roku[5].
Według organizatorów, misją Forum Ekonomicznego jest tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w Europie[6]. Na Forum od lat padają ważne deklaracje[7] dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media[8] i omawiane przez środowiska eksperckie.
Wśród gości Forum są prezydenci, premierzy, ministrowie, unijni komisarze, parlamentarzyści, prezesi największych przedsiębiorstw, eksperci, przedstawiciele samorządów, świata kultury oraz dziennikarze. W XXIX edycji Forum Ekonomicznego w 2019 roku uczestniczyło bisko 4500 gości[9] z ponad 60 krajów[10] – liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych.
Dotychczas w Forum uczestniczyli m.in.[potrzebny przypis]:
Valdas Adamkus, José María Aznar, Gordon Bajnai, José Manuel Barroso, Marek Belka, Elmar Brok, Jerzy Buzek, Swiatłana Cichanouska, Emil Constantinescu, Massimo D’Alema, Norman Davies, Valdis Dombrovskis, Roland Dumas, Andrzej Duda, Mikuláš Dzurinda, Robert Fico, Vladimir Filat, Jan Fischer, Kolinda Grabar-Kitarović, Alfred Gusenbauer, Dalia Grybauskaitė, Rebecca Harms, Václav Havel, Danuta Hübner, Toomas Hendrik Ilves, Ǵorge Iwanow, Arsenij Jaceniuk, Wiktor Janukowycz, Siergiej Jastrżembski, Wiktor Juszczenko, Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Gediminas Kirkilas, Horst Kohler, Milan Kučan, Vytautas Landsbergis, Thomas de Maizière, Stjepan Mesić, Mario Monti, Leszek Miller[11], Mateusz Morawiecki, Giorgio Napolitano, Viktor Orbán, Waldemar Pawlak[12], Andris Piebalgs, Janusz Piechociński[13], Petro Poroszenko, Viviane Reding, Micheil Saakaszwili, Jorge Sampaio, Karel Schwarzenberg, Bohuslav Sobotka, László Sólyom, Beata Szydło, Boris Tadić, Mirek Topolánek, Donald Tusk, Vaira Vīķe-Freiberga, Lech Wałęsa, José Luis Rodríguez Zapatero.
Na Forum obecni są przedstawiciele mediów z całego świata[14], relacje z debat można znaleźć w międzynarodowych agencjach prasowych[15], takich jak: Bloomberg, AFP, Euronews, Reuters, ANSA[16] czy TASS oraz na łamach najpoczytniejszych dzienników[17] w tym m.in. The Wall Street Journal, Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Kommiersant czy Financial Times.
Podczas edycji Forum Ekonomicznego przyznawane są corocznie następujące nagrody[18][19][20]: