26 Dywizja Grenadierów SS (2 węgierska) „Hungaria”

W dzisiejszym świecie 26 Dywizja Grenadierów SS (2 węgierska) „Hungaria” jest tematem o coraz większym znaczeniu i dyskusji. Z biegiem czasu nabiera coraz większego znaczenia w społeczeństwie, wpływając na różne aspekty życia codziennego. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, ekonomię, technologię, kulturę czy jakąkolwiek inną, 26 Dywizja Grenadierów SS (2 węgierska) „Hungaria” stał się głównym tematem, który budzi sprzeczne opinie i różnorodne stanowiska. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z 26 Dywizja Grenadierów SS (2 węgierska) „Hungaria”, analizując jego wpływ na społeczeństwo i zastanawiając się nad konsekwencjami, jakie ma dla naszej teraźniejszości i przyszłości.

26 Dywizja Grenadierów SS (2 węgierska) „Hungaria”
26. Waffen-Grenadier-Division der SS (ungarische Nr. 2)
Ilustracja
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

styczeń 1945

Rozformowanie

maj 1945

Dowódcy
Pierwszy

Rolf Tiemann

Ostatni

József Grassy

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Formacja

Waffen-SS

26 Dywizja Grenadierów SS (2 węgierska) „Hungaria” (niem. 26. Waffen-Grenadier-Division der SS (ungarische Nr. 2)) – ochotnicza jednostka wojskowa Waffen-SS złożona z Węgrów pod koniec II wojny światowej.

Dywizję utworzono w styczniu 1945 roku w Neuhammer na Śląsku z różnych znajdujących się tam oddziałów węgierskich. Razem z drugą dywizją węgierską SS 25 „Hunyadi”, miały utworzyć XVII Korpus Armijny SS (węgierski), którego formowanie nie zostało zakończone. Po sowieckiej ofensywie zimowej dywizja znalazła się w rejonie Frankenburga, gdzie dostała się do niewoli amerykańskiej. Część żołnierzy alianci przekazali Sowietom, którzy wysyłali ich do łagrów lub rozstrzelali.

Według niektórych źródeł prawidłowa nazwa tej dywizji brzmi „Gombos”.

Struktura organizacyjna

  • 64 Pułk Grenadierów SS (4. węgierski)
  • 65 Pułk Grenadierów SS (5. węgierski)
  • 85 Pułk Grenadierów SS (6. węgierski)
  • 26 Pułk Artylerii SS
  • jednostki dywizyjne

Dowódcy dywizji

Bibliografia