1 Batalion Lekkiej Piechoty

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat 1 Batalion Lekkiej Piechoty, analizując jego wiele aspektów i jego dzisiejsze znaczenie. Od jego pochodzenia po wpływ na społeczeństwo, poprzez różne perspektywy i podejścia, w tym artykule kompleksowo omówimy wszystko, co jest związane z 1 Batalion Lekkiej Piechoty. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę zagłębimy się w ten fascynujący temat, aby zrozumieć jego zakres i znaczenie w różnych obszarach, od nauki po kulturę, oferując w ten sposób kompleksową i wzbogacającą wizję. Bez wątpienia 1 Batalion Lekkiej Piechoty to temat o ogromnym znaczeniu, który zasługuje na dogłębne zbadanie i właśnie to proponujemy zrobić w poniższych wierszach.

1 Batalion Lekkiej Piechoty
Historia
Państwo

 I Rzeczpospolita

Sformowanie

1792

Dowódcy
Pierwszy

Jan G. Süssmilch

Organizacja
Rodzaj wojsk

piechota

1 Batalion Lekkiej Piechotyoddział piechoty armii koronnej wojska I Rzeczypospolitej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Reformy Sejmu Wielkiego zwiększyły stany polskiej piechoty. Wiosną 1792 roku rozpoczęto organizację kilku batalionów lekkiej piechoty. Każdy z nich miał liczyć cztery kompanie. Kadra oficerską stanowili w dużej części oficerowie niemieccy[1]. Po kilku miesiącach bataliony zostały rozwiązane przez konfederację targowicką, a szeregowych żołnierzy wcielono do jej formacji[2].

Pierwszy i drugi batalion liczył razem 1 288 żołnierzy[1].

Żołnierze regimentu

W batalionie służyło piętnastu oficerów: jeden pułkownik, trzech kapitanów, czterech poruczników, czterech podporuczników i trzech chorążych[3].

Pułkownik i komendant

  • Jan G. Süssmilch

Kapitanowie

  • Teodor de Groeben
  • Jan A. de Kahlen
  • Karol Fryderyk W. Studnicki

Przypisy

Bibliografia

  • Bronisław Gembarzewski: Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od roku 1717 do roku 1831. Warszawa: 1925.
  • Konstanty Górski: Historya piechoty polskiej. Kraków: Spółka Wydawnicza Polska, 1893.
  • Mariusz Machynia, Czesław Srzednicki: Oficerowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1717-1794. T.1: Oficerowie wojska koronnego, cz.1: Piechota. Kraków: Księgarnia Akademicka. Wydawnictwo Naukowe, 1998. ISBN 83-7188-186-X.
  • Jan Wimmer: Historia piechoty polskiej do roku 1864. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1978.