Dzisiaj porozmawiamy o Zyta Rudzka, temacie, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie i debatę. Zyta Rudzka to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, każdej płci i klasy społecznej, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych aspektach codziennego życia. Kontynuując badanie różnych aspektów Zyta Rudzka, ważne jest, aby pamiętać o jego znaczeniu i tym, jak może wpłynąć na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Zyta Rudzka, przeanalizujemy jego implikacje i dostarczymy przydatnych informacji, aby lepiej zrozumieć ten temat. Dołącz więc do nas w tej odkrywczej podróży, podczas której będziemy odkrywać więcej na temat Zyta Rudzka i jego znaczenia w naszym społeczeństwie!
![]() Zyta Rudzka, 2018 | |
Data i miejsce urodzenia |
10 października 1964 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
pisarka |
Zyta Rudzka (ur. 10 października 1964 w Warszawie) – polska pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholożka.
Absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej (1991).
Jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka oraz Nagrody Literackiej Nike w 2023 r.[1] W 2023 roku otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką – Nagrodę im. Adama Mickiewicza[2][3][4].
Oparty na jej scenariuszu film Erna Rosenstein. Wieczność dla Nikogo został nagrodzony na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie (1995). Teatralna realizacja jej sztuki Cukier Stanik w reż. Agaty Puszcz zdobyła Nagrodę Gold Remi w Worldfest Independent Film Festival w Houston (2016). W 2017 roku w Wiedniu odbyła się premiera jej sztuki Zucker Büstenhalter w reżyserii Imre Lichtenberger-Bozoki. W 2019 otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za książkę Krótka wymiana ognia[5]. Powieść była również w finale Nagrody Literackiej Nike (2019), nominowano ją do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2019) oraz została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady przez Tygodnik Polityka. W 2021 otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy za powieść Tkanki miękkie[6]. W 2023 za książkę Ten się śmieje kto ma zęby otrzymała Nagrodę Literacką Nike oraz została nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy[1][7].
W 2003 roku była jurorką w programie Debiut emitowanym na kanale Polsat[8].
Jej twórczość była tłumaczona na niemiecki, rosyjski, francuski, czeski, włoski, angielski, chorwacki i japoński.