W następnym artykule szczegółowo przeanalizujemy Zwierzęta futerkowe, postać/temat/datę, która w ostatnim czasie przykuła uwagę opinii publicznej. W następnych kilku linijkach będziemy badać jego pochodzenie, wpływ na obecne społeczeństwo i konsekwencje, jakie ma na przyszłość. _Var1 wywołał intensywną debatę pomiędzy ekspertami a zwykłymi ludźmi i dlatego tak istotne jest zrozumienie wszystkich aspektów tego zjawiska. Od czasu pojawienia się Zwierzęta futerkowe wywołał falę sprzecznych opinii, a naszym celem będzie sporządzenie bezstronnej i wyczerpującej analizy, która pozwoli czytelnikowi wyrobić sobie świadomą opinię na ten temat.
Zwierzęta futerkowe – zwierzęta hodowlane lub dzikie z gatunków ssaków, np. zające, króliki, susły, piżmaki, borsuki, foki, kangury, małpy, lisy, szynszyle, sobole, nutrie, psy, koty - łącznie około 170 gatunków[1], utrzymywane głównie w celu produkcji surowca dla przemysłu futrzarskiego[2], a także mięsnego i włókienniczego. Przy czym futra zwierząt żyjących na wolności są delikatniejsze od futer zwierząt hodowlanych[3].
Wyczerpujące się zasoby populacji dzikich zwierząt zapoczątkowały chów w niewoli, a także hodowlę. W 1893 r. uzyskano w Kanadzie srebrzystą odmianę lisa. Od 1923 r. hoduje się szynszyle[1].
W polskim ustawodawstwie do zwierząt futerkowych zaliczane są[4]:
Wykorzystywanie futer zwierząt do produkcji odzieży jest krytykowane przez obrońców środowiska naturalnego ze względu na często niehumanitarne warunki hodowli lub okrutne metody uśmiercania zwierząt[3].