W tym artykule omówimy Zmierzch cywilny i wszystko, co ma do zaoferowania. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zagłębimy się w kompleksową analizę Zmierzch cywilny i jego znaczenia w różnych aspektach życia. Dowiemy się, jak Zmierzch cywilny ewoluował na przestrzeni czasu i jak odcisnął piętno na historii. Dodatkowo sprawdzimy, jak Zmierzch cywilny zmienił sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje i relacje ze sobą. Artykuł ten ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Zmierzch cywilny i jego wpływ na dzisiejszy świat. Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Zmierzch cywilny!
Zmierzch cywilny (także kalendarzowy) – faza zachodu Słońca, w której środek tarczy słonecznej znajdzie się nie więcej niż 6 stopni kątowych poniżej horyzontu (tarcza słoneczna oglądana z Ziemi ma średnicę ok. pół stopnia). W tym czasie pojawiają się na niebie (przy dobrej przejrzystości powietrza) najjaśniejsze gwiazdy i planety („Gwiazda Wieczorna”, „pierwsza gwiazdka” w Wigilię). Ze względu na rozproszenie światła w atmosferze jest jeszcze na ogół dostatecznie dużo światła słonecznego do normalnej działalności na otwartej przestrzeni bez sztucznych źródeł światła.
Nazwa tej fazy zmierzchu odnosi się do uwarunkowań prawnych w Polsce;
Długość trwania zmierzchu zależy od bieżącej deklinacji Słońca oraz szerokości geograficznej miejsca. Na szerokości geograficznej 50° długość zmierzchu cywilnego waha się od pół godziny w okolicach równonocy do około 45 minut w okolicach przesilenia letniego i zimowego. Im bardziej przesuwamy się na północ, tym bardziej wzrasta długość zmierzchu, doprowadzając czasem do zjawiska białej nocy.
Porannym analogiem zmierzchu cywilnego jest świt cywilny.