Horyzont

Wygląd przypnij ukryj Słońce zachodzące poniżej linii horyzontu obserwowane z perspektywy morza Widok ziemskiego horyzontu z wahadłowca Endeavour (2002)

Horyzont (stgr. ὁρίζων (κύκλος) horízōn (kýklos), dosł. „(krąg) oddzielający”) – okrąg powstały w wyniku przecięcia sfery niebieskiej na dwie części, wyznaczający granicę między przestrzenią widoczną dla obserwacji a zasłoniętą przez Ziemię.

Płaszczyzna horyzontu jest zawsze prostopadła do lokalnej osi pionu. Ze względu na odchylenie kształtu Ziemi od kuli, oś pionu nie pokrywa się z osią łączącą środek Ziemi z obserwatorem, z wyjątkiem równika i biegunów ziemskich. Horyzontu nie należy mylić z widnokręgiem. Stwierdzenie "Coś widać na horyzoncie" w rzeczywistości odnosi się do widnokręgu.

Typy horyzontów

Podstawowe typy horyzontu

Wyróżnia się trzy zasadnicze typy horyzontu:

Wielkość obniżenia horyzontu prawdziwego dla przeciętnego obserwatora jest niewielka i wynosi od 2 do 3 minut łuku, jest więc trudna do zauważenia. Podczas lotu samolotem na trasie międzykontynentalnej obniżenie to sięga już 3 stopni.

Zobacz też

Przypisy

  1. Henry George Liddell, Robert Scott: A Greek-English lexicon. Wydanie poprawione i rozszerzone przez Henry’ego Stuarta Jonesa przy współpracy Rodericka McKenziego. Oxford: Clarendon Press, 1940. .brak strony w książce
  2. horyzont, Encyklopedia PWN  .
  3. David R. Williams: Earth Fact Sheet. NASA, 2016-12-23. . (ang.).

Bibliografia

Kontrola autorytatywna (zjawisko optyczne):Encyklopedia internetowa: