Świt

We współczesnym świecie Świt stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej, Świt okazał się czynnikiem decydującym w ciągłej ewolucji społeczeństwa. W całej historii Świt był przedmiotem debaty, badań i refleksji, generując wiele perspektyw i podejść, które wzbogaciły zrozumienie i docenienie tego zjawiska. W tym artykule zbadamy różne aspekty Świt, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując kompleksową wizję, która zachęca do refleksji i dialogu.

Fazy świtu. Astronomical dawnświt astronomiczny; nautical dawnświt żeglarski; civil dawnświt cywilny

Świt – pora dnia przed wschodem Słońca, kiedy niebo przestaje być czarne, a kończy się w momencie wschodu Słońca. Poświata nad horyzontem pochodząca od ciągle znajdującego się pod horyzontem Słońca nazywa się brzaskiem.

Definicja świtu dla różnych celów jest różna. Rozróżnia się świt astronomiczny, świt żeglarski i świt cywilny[1][2].

Według National Institute of Standard and Technology świt to część poranka, kiedy Słońce znajduje się 6° poniżej horyzontu[3].

Przeciwieństwem świtu jest zmierzch, kiedy po zachodzie Słońca wciąż jeszcze Ziemia jest oświetlona światłem słonecznym rozproszonym w atmosferze.

Zobacz też

Przypisy