Zieliniec (Poznań)

W dzisiejszym świecie Zieliniec (Poznań) stał się tematem, który budzi coraz większe zainteresowanie społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na życie codzienne czy wpływ na sferę kulturową, Zieliniec (Poznań) przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu pojawienia się Zieliniec (Poznań) był przedmiotem debaty, badań i badań, a jego znaczenie nie zmniejszyło się z biegiem czasu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Zieliniec (Poznań) i jego znaczenia we współczesnym świecie, analizując jego ewolucję, wpływ i znaczenie dzisiaj.

Zieliniec
Część Poznania
Ilustracja
Młyn nad Cybiną przy ul. Sośnickiej
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miasto

Poznań

Dzielnica

Osiedle Antoninek-Zieliniec-Kobylepole

W granicach Poznania

1 stycznia 1951[1]

SIMC

0970201

Strefa numeracyjna

(+48) 61

Tablice rejestracyjne

PO

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zieliniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Zieliniec”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Zieliniec”
Ziemia52°24′48″N 17°02′48″E/52,413333 17,046667

Zieliniec[2] – część miasta Poznania położona na terenie osiedla administracyjnego Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, na północ od Antoninka. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Swarzędzkiego, około 2 km od Swarzędza.

Włączony do miasta 1 stycznia 1951. Uprzednio był osiedlem w gromadzie Nowa Wieś, w gminie Swarzędz[3]. 1 stycznia 1987 część Zielińca w rejonie ulicy Soścnickiej (10,03 ha) włączono do Swarzędza[4].

W latach 1954–1990 Zieliniec należał do dzielnicy Nowe Miasto.

Etymologia nazwy

Nazwa „Zieliniec” najprawdopodobniej stanowi gwarowe spłaszczenie nazwy „Zieleniec”, które w lokalnej gwarze oznaczało łąkę[5]. Inni badacze twierdzą, że nazwa ta może pochodzić od posiadaczy majątku we wsi – rodziny Zielińskich[6].

Zabudowa

Zieliniec praktycznie w całości zabudowany jest przez domy jednorodzinne z ogrodami. Przy ul. Sośnickiej stoi dawny młyn wodny na Cybinie, potem przerobiony na elektryczny. Brak tu większej infrastruktury handlowej. Architekturę sakralną reprezentuje kościół Matki Bożej Różańcowej.

W odległości półtora kilometra od kościoła znajduje się Cmentarz Ducha Świętego w Zielińcu czynny w latach 1938–1951 podlegający parafii św. Ducha w Antoninku[7]. Cmentarz z inicjatywy mieszkańców Zielińca i ze wsparciem finansowym Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole jest remontowany. Odnowione zostały zniszczone ścieżki między grobami[8].

Leśniczówka

Na terenie Zielińca w pobliżu zachodniego brzegu jeziora Swarzędzkiego znajduje się leśniczówka. Siedziba jednego z pięciu poznańskich leśnictw miejskich. W sąsiedztwie przebiega Piastowski Trakt Rowerowy.

Przyroda

Częścią Zielińca jest głęboko wcięta dolina Zielinki – wysychającego prawego dopływu Cybiny (na tym odcinku Jeziora Swarzędzkiego), znajdująca się w lesie, na północ od ul. Grodnickiej[9]. Duże różnice wysokości względnej występujące na tym obszarze powodują, że jest ona punktem widokowym.

W połowie lat 60. XX wieku odnotowano na terenie Zielińca występowanie motyla Pelosia obtusa (myszenica). Był on w Europie znany z niewielu stanowisk, m.in. przed II wojną światową z Brodów koło Lwowa[10].

Toponimia

Nazwy ulic na terenie Zielińca wywodzą się przede wszystkim z dwóch grup toponimicznych:

Komunikacja

Przez Zieliniec przebiega towarowa linia kolejowa Zieliniec – Kiekrz (północna obwodnica kolejowa). Zieliniec obsługują autobusy MPK Poznań linii 166, 416 oraz 223 (linia nocna)[11], a także linia 490 obsługiwana przez SPK Swarzędz.

Galeria

1
Kapliczka maryjna z 1947 przy ul. Smołdzinowskiej róg Rugijskiej

Zobacz też

Przypisy

  1. Dz.U. 1950 nr 48 poz. 436
  2. Osiedle Antoninek-Zieliniec-Kobylepole - Bip.Poznan.Pl , poznan.pl (pol.).
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 1950 r. w sprawie zmiany granic miast: Poznania, Gniezna, Torunia i Zawiercia. (Dz.U. z 1950 r. nr 48, poz. 436)
  4. (M.P. z 1986 r. nr 35, poz. 278
  5. Kobza A., Dzieje wsi okolic Swarzedza. Szkice i materiały do historii powiatu poznańskiego, Swarzędz 2018, s. 592.
  6. Kobza A., Dzieje wsi okolic Swarzedza. Szkice i materiały do historii powiatu poznańskiego, Swarzędz 2018, s. 593.
  7. Poznańskie Cmentarze. Wyszukiwarka Grobów Poznań | Poznańskie cmentarze | Poznan.pl , www.poznan.pl (pol.).
  8. A. Karczewska, Będzie remont ścieżek na cmentarzu przy ul. Leśnej , Codzienny Poznań, 14 października 2022 (pol.).
  9. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 328, ISBN 83-239-9607-5.
  10. praca zbiorowa, Przegląd wielkopolskich zabytków przyrody, PiWRL, Poznań, 1966, s. 301
  11. https://www.ztm.poznan.pl/assets/Uploads/2023.10.10MapaBUSTRAM.pdf

Bibliografia