Zatoka Perska

Wygląd przypnij ukryj Zatoka PerskaZatoka Irańska, Zatoka Arabska
Ilustracja
Zatoka Perska - zdjęcie satelitarne
Państwo

 Arabia Saudyjska
 Bahrajn
 Katar
 Kuwejt
 Irak
 Iran
 Oman
 Zjednoczone Emiraty Arabskie

Lokalizacja

Morze Arabskie

Powierzchnia

233 000 km²

Wymiary

989 × 56 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


50 m
90 m

Cieki wodne uchodzące

Tygrys, Eufrat

Miejscowości nadbrzeżne

Kuwejt, Manama, Doha, Abu Zabi, Dubaj

Położenie na mapie AzjiMapa konturowa Azji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zatoka Perska”Zatoka PerskaZatoka Perska
Ziemia26°N 52°E/26,000000 52,000000

Zatoka Perska, Zatoka Irańska, (pers. خليج فارس – Chalidż-e Fars, arab. الخليج الفارسي – Al-Chalidż al-Farsi), wcinająca się między Półwysep Arabski a wybrzeże Iranu. Tradycyjnie nazywana jest zatoką, ale ze względu na jej powierzchnię (233 000 km²) można by ją uznać także za morze śródlądowe. Z Morzem Arabskim połączona jest poprzez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską.

Nad Zatoką Perską położone są następujące kraje: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Katar (na półwyspie u wybrzeży saudyjskich), Bahrajn (na wyspie w pobliżu Kataru), Kuwejt, Oman, Irak oraz Iran.

Do Zatoki Perskiej uchodzi rzeka Szatt al-Arab, która powstaje z połączenia wód Tygrysu i Eufratu. Tworzy ona rozległą deltę, a jej dawna odnoga - Zatokę Kuwejcką.

Mapa wydobycia ropy naftowej w rejonie Zatoki Perskiej

Pod dnem Zatoki Perskiej oraz w rejonach nadbrzeżnych znajdują się największe na świecie złoża ropy naftowej. Rozwinął się tu także na dużą skalę przemysł przetwórstwa ropy naftowej (rafinerie, zakłady petrochemiczne, porty naftowe itp.). W związku z dużym ruchem tankowców istnieje zagrożenie wystąpienia katastrof ekologicznych.

W związku z bogactwem tego regionu, niektóre małe wysepki są przedmiotem sporów terytorialnych. Sama Zatoka była też miejscem walk w trakcie niedawnych konfliktów zbrojnych w regionie Bliskiego Wschodu: w czasie wojny iracko-irańskiej w latach 1980-88 (atakowane były m.in. tankowce) oraz w trakcie wojny przeciwko Irakowi po jego inwazji na Kuwejt, dla której ukuta została nazwa wojna w Zatoce Perskiej, chociaż większość działań zbrojnych toczyła się na lądzie.

Nazwa tego akwenu pojawiła się już w starożytności. Nadana przez Greków nazwa nawiązuje do starożytnej Persji (obecnie Iran). W latach 60. XX wieku wraz ze wzrostem arabskiego nacjonalizmu w świecie arabskim pojawiła się tendencja, by używać określenia „Zatoka Arabska”. Jednakże rząd irański wniósł na forum ONZ wniosek o uznanie za oficjalną jedynie nazwy „Zatoka Perska”. Przyjęte to zostało w dwóch dokumentach oenzetowskich z 1971 i 1984 roku. Większość krajów i organizacji używa tej właśnie nazwy, podczas gdy kraje arabskie nadal opowiadają się za nazwą „Zatoka Arabska”.

Zobacz też

Morza na świecie
Ocean Arktyczny
Ocean Atlantycki
Ocean Indyjski
Ocean Spokojny
Ocean Południowy
Kontrola autorytatywna (morze):Encyklopedia internetowa: