W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu życiu Zapad, postaci, która pozostawiła niezatarty ślad w historii. Od skromnych początków po drogę do sławy Zapad przyciągał uwagę tysięcy ludzi na całym świecie. Dzięki ekskluzywnym wywiadom i materiałom archiwalnym przyjrzymy się bliżej najważniejszym momentom z życia Zapad, jego wpływowi na społeczeństwo i jego trwałemu dziedzictwu. Dołącz do nas w tej podróży w czasie, podczas której odkrywamy tajemnice i osiągnięcia Zapad, postaci, która będzie nadal inspirować i intrygować przyszłe pokolenia.
Zapad – skała na wschodnich obrzeżach wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec[1]. Znajduje się na Wyżynie Ryczowskiej, będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Skały na tej wyżynie zbudowane są z późnojurajskich wapieni[2].
Zapad znajduje się na wysokości 424 m n.p.m. w lesie po wschodniej stronie linii wysokiego napięcia[1]. Uprawiana jest na nim wspinaczka skalna. Jest to zbudowana z twardych wapieni skalistych skała o wysokości 10–14 m, ścianach pionowych z filarami, kominami i zacięciami[3].
Przez wspinaczy skalnych Zapad zaliczany jest do Grupy Gołębnika wśród skał Podzamcza[3]. Pierwsze drogi wspinaczkowe poprowadzono na nim w 2006 roku[4]. Ściany wspinaczkowe o wystawie zachodniej i północno-zachodniej. W 2021 r. jest już 8 dróg o trudności od V+ do VI.7+ w skali Kurtyki. Część z nich ma zamontowane stałe punkty asekuracyjne (ringi (r) i stanowiska zjazdowe (st) lub dwa ringi zjazdowe (drz). Wśród wspinaczy skalnych Zapad jest mało popularny[4].