Pierdolnik

W tym artykule zajmiemy się tematem Pierdolnik, tematem, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach. Pierdolnik to temat, który interesuje wiele osób z różnych powodów, czy to ze względu na jego wpływ na społeczeństwo, gospodarkę czy środowisko. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Pierdolnik, od jego historii i ewolucji, po dzisiejsze implikacje. Przeanalizujemy również, w jaki sposób Pierdolnik wywołał debatę i kontrowersje, a także możliwe rozwiązania i perspektywy na przyszłość. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie użytecznym źródłem informacji dla osób chcących lepiej zrozumieć Pierdolnik i jego konsekwencje w dzisiejszym świecie.

Pierdolnik od południa

Pierdolnik[1] – skała we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Jest to pojedyncza skała znajdująca się na szczycie Góry Janowskiego, po północno-wschodniej stronie hotelu, w lesie naprzeciwko Małej Cimy[2]. Zbudowana jest z wapieni i opada połogimi i pionowymi ścianami o wysokości 12–13 m. Wspinacze skalni zaliczają ją do grupy Cim na Podzamczu i wspinają się na jej południowo-wschodniej, połogiej i pionowej ścianie. Poprowadzili na niej 3 drogi wspinaczkowe o trudności VI.1+ do VI.3+ w skali Kurtyki. Na wszystkich są zamontowane stałe punkty asekuracyjne: ringi (r) i stanowiska zjazdowe (st)[3].

  1. Podarunek dla Paszczura; 3r + st, VI.3, 13 m
  2. Ogór; 4r + st, VI.2+, 13 m
  3. J-23; 4r + st, VI.1+, 12 m[3].

Wśród wspinaczy skalnych Pierdolnik cieszy się średnią popularnością[2].

Przypisy

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna .
  2. a b Grzegorz Rettinger, Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy, wyd. 3, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-3-5.
  3. a b Topo wspinaczkowe portalu górskiego .