Dziś Gołębnik (Podzamcze) nadal jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Gołębnik (Podzamcze) staje się coraz bardziej obecnym tematem w codziennym życiu ludzi. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym czy zawodowym, Gołębnik (Podzamcze) wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Gołębnik (Podzamcze), od jego historii i ewolucji po dzisiejszy wpływ. Dodatkowo sprawdzimy, jak Gołębnik (Podzamcze) wpłynął na różne obszary i jak wygenerował znaczące zmiany w sposobie, w jaki żyjemy i odnosimy się do otaczającego nas świata.
Gołębnik – skała we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec[1], na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].
Gołębnik znajduje się w lesie po wschodniej stronie Zamku Ogrodzieniec. Można do niego dojść od zamku czerwonym szlakiem turystycznym, za drugą, prostokątną polaną schodząc ze szlaku w lewo, wzdłuż lasu. Gołębnik to zbudowana z twardych wapieni skalistych samotna skała o wysokości do 25 m i ścianach połogich, pionowych lub przewieszonych z filarem i kominem. Uprawiana jest na niej wspinaczka skalna[1].
Pierwsze drogi wspinaczkowe poprowadzono na Gołębniku w 1991 roku. W 2021 r. są już 22 drogi i 2 projekty. Większość z nich ma zamontowane stałe punkty asekuracyjne: ringi (r) i stanowisko zjazdowe (st) lub ring zjazdowy (rz)[1].
Gołębnik cieszy się dużą popularnością wśród wspinaczy[1].