Złoty menhir

Obecnie Złoty menhir stał się tematem o dużym znaczeniu w naszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na codzienne życie ludzi, wpływ w sferze gospodarczej, politycznej lub społecznej, czy też znaczenie w kontekście historycznym, Złoty menhir przykuł uwagę i zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Złoty menhir, od jego początków po obecną ewolucję, w tym jego wpływ na różne obszary życia ludzkiego. Ponadto przeanalizujemy przyszłe perspektywy Złoty menhir i możliwe implikacje, jakie ma to dla przyszłości społeczeństwa.

Złoty menhir
Le Menhir d’or
Seria: Asteriks
Ilustracja
Scenariusz

René Goscinny

Rysunki

Albert Uderzo

Kraj wydania

Francja

Język

francuski

Data pierwszego wydania

1967

Data pierwszego wydania polskiego

2020

Tłumaczenie

Marek Puszczewicz

Złoty menhir (fr. Le Menhir d’or) – komiks o przygodach Gala Asteriksa autorstwa René Goscinnego (scenariusz) i Alberta Uderzo (rysunki).

Historia po raz pierwszy wydana była w 1967 r. jako książka z płytą. Po raz kolejny wydano ją w 2020 roku, udostępniając ją jednocześnie w formie audiobooka[1].

Polskie tłumaczenie (autorstwa Marka Puszczewicza) również wydano w 2020 r.[2]

Fabuła

Kakofoniks planuje wystąpić na konkursie bardów galijskich. Asteriks, przewidując reakcję komisji konkursowej i publiczności na występ barda, decyduje się mu towarzyszyć, by w razie potrzeby go chronić. Obeliks także przyłącza się do przyjaciela i trójka Galów udaje się do Lasu Karnuckiego, gdzie odbędzie się konkurs, a jego zwycięzca otrzyma nagrodę - Złoty Menhir[3].

Przypisy

  1. Tapidesourix, Astérix - Le Menhir d’or , Astérix - Le site officiel, 24 kwietnia 2020 (fr.).
  2. Złoty Menhir | René Goscinny, Albert Uderzo , Lubimyczytać.pl (pol.).
  3. Rene Goscinny, Albert Uderzo, Złoty menhir, Warszawa 2020, s. 1-7.