Wina słowackie

Wygląd przypnij ukryj

Wina słowackie – wina produkowane na Słowacji.

Uprawy skupiają się na południu kraju, od granicy z Czechami (która oddziela winnice od Morawskiego regionu winiarskiego) aż po apelacje Tokajská i Vychodoslovenská w południowo-wschodniej części, przy granicy z Węgrami i Ukrainą. Większość winnic leży jednak w południowo-zachodniej części Słowacji, ze względu na korzystniejszy klimat. Przeważają szczepy o jasnych skórkach i stanowią ok. 85% produkcji. Niektóre odmiany mają węgierski rodowód, np. ezerjó, leányka i cserszegi füszeres. Z odmian na wina czerwone znane są okolice Skalicy (m.in. wyhodowany w Czechach szczep andré, w 2009 popularniejszy na Słowacji niż w ojczyźnie) oraz Nitry (tutaj prócz odmian białych cabernet sauvignon).

Historia

Piwnica w regionie Tokaj

Na terenie dzisiejszej Słowacji już 4 lata p.n.e. wino produkowali Celtowie, a po nich Rzymianie, którzy kolonizowali terytorium kotliny karpackiej od strony Dunaju. Rzymski cesarz Markus Aureliusz Probus kazał wysadzać winnice na południowych stokach Małych Karpat, a łyk kwaśnego wina po zmieszaniu z wodą było ostatnią nagrodą i odkupieniem dla umierającego rzymskiego legionisty. Stevenson podaje, że wino na terenie Słowacji (właśnie Małe Karpaty) wyrabiano już ok. 1000 p.n.e., aczkolwiek nie wiadomo, czy z winogron.

Najstarsze winne piwnice pochodzą z XIII wieku, kiedy to tatarskie hordy napadały te ziemie i pustoszyły winnice. Wyludnioną krainę zasiedlali Niemcy, a wschodnią część Włosi, którzy przynieśli ze sobą sadzonki furmintu, jednego z podstawowych szczepów tokajskiego wina.

Po koniec XVI wieku obszar winnic przekraczał 40 000 ha. Według historyków, zeschnięte owoce winogron po słowacku nazywane cibebami już wtedy były wykorzystywane do produkcji wina podobnego w smaku do win tokajskich. Według legendy pierwsze tego rodzaju wyprodukował książę Ladislav Sepsi Máte dla Zuzanny Lorantfyowej.

W średniowiecznym Królestwie Węgierskim, wina o najwyższej jakości wyrabiali winiarze z miejscowości Svätý Jur (Święty Jerzy) koło Bratysławy ze szczepu viridula. Wina te według znawców pachniały figami i dorównywały jakością winom tokajskim. Oprócz Viriduli winne beczki napełniały też wina ze szczepów frankula, runcinula, melitula (Honigweinbeer), augusta, grandikula, krassula, albula i też tak zwane „Kozie cycki”, które jeszcze teraz można znaleźć w starych winnicach Małych Karpat.

Bratysława była, po francuskiej Szampanii, pierwszym miejscem w Europie gdzie zaczęto produkcję wina musującego metodą zbliżoną do szampańskiej, tzn. przez dojrzewanie młodego wina z dodatkiem cukru w butelkach. Na początku XIX wieku, ranny żołnierz napoleoński J.E. Hubert, wracając z kampanii moskiewskiej, zakochał się w Bratysławie w siostrze szpitalnej. Miłość do tej kobiety i małokarpackie wina zatrzymały Huberta w tym mieście do końca życia. Założył pierwszy zakład produkcyjny wytwarzający wino musujące według francuskiej technologii, który nie znajdował się na terenie Francji. Produkcja szła bardzo dobrze również po jego śmierci pod kierownictwem jego syna Heinricha. Źródła na pewno potwierdzają produkcję win musujących od 1825 w miejscowości Sereď (pod nazwą Hubert). Od tego czasu aż do lat 50. XX wieku istniało najmniej 15 różnych firm produkujących wina musujące. Wina te zdobywały medale na konkursach międzynarodowych np. w Budapeszcie w roku 1842 albo 1896 we francuskim Bordeaux. Najbardziej znane były wina Palugyay i Lenart a Laban.

Szczepy winorośli

Na Słowacji przeważają szczepy o jasnej skórce. Wiele z nich jest uprawianych i sprzedawanych później pod lokalnymi nazwami: devín (odmiana wyhodowana na terenie Słowacji, w Modre), welschriesling (ryzling vlašský), sauvignon blanc, grüner veltliner (veltlínske zelené). Popularny jest także klasyczny riesling (ryzling rýnsky), müller-thurgau, pinot blanc (rulandské biele) i sylvaner (silvánske zelené). W niewielkim regionie Tokajská uprawia się te same odmiany, co po węgierskiej stronie: furmint, hárslevelű (słow. lipovina) i muscat (słow. muškát).

Odmiany o ciemnej skórce, na wina czerwone nie odbiegają od sąsiednich państw: frankovka modrá, sankt laurent (svätovavrinecké) i cabernet sauvignon (ten ostatni zwłaszcza w okolicach Nitry.

Podział win na Słowacji

Wina słowackie dzielą się:

Wina tokajskie Min. czas dojrzewania w latach Alkohol Resztkowy cukier Bezcukrowy extrakt
tokajskie gatunkowe wina bez ograniczenia > 12 bez ograniczenia > 22
tokajskie samorodne wytrawne 1–1,5 > 12 do 10 > 25
tokajskie samorodne słodkie 1–1,5 > 12 > 10 > 25
tokajska selekcia 3–5 > 12 40–150 25–50

Regiony winiarskie na Słowacji

Przypisy

  1. a b c d e f g h i HughH. Johnson HughH., JancisJ. Robinson JancisJ., Wielki atlas świata win, Buchmann, 2008, s. 270, ISBN 978-83-7670-164-6  (pol.).
  2. a b c d e f g h i Tom Stevenson: The Sotheby's Wine Encyclopedia. Wyd. 4. Londyn: Dorling Kindersley, 2005, s. 423-424. ISBN 0-7566-1324-8. (ang.).
  3. a b Jancis Robinson, Julia Harding, José Vouillamoz: Wine Grapes. HarperCollinsPublishers, 2012, s. 43-44. ISBN 978-0-06-220636-7. (ang.).
  4. Jancis Robinson, Julia Harding, José Vouillamoz: Wine Grapes. HarperCollinsPublishers, 2012, s. 296. ISBN 978-0-06-220636-7. (ang.).
Wina według pochodzenia geograficzno-państwowego