Wina gruzińskie

Wygląd przypnij ukryj Wina gruzińskie Winobranie w Kachetii, XIX w. Gruzińska winnica, winorośl szczepu Tsolikauri Kadzie i beczki z winem w Gruzji (Tblilvino)

Wina gruzińskie – wina produkowane w Gruzji, która jest najstarszym regionem winiarskim na świecie.

Historia

Uprawę Winorośli rozpoczęto w Gruzji 7 do 5 tysięcy lat p.n.e., kiedy mieszkańcy południowego Kaukazu zauważyli, że pozostawiony na zimę w zagłębieniach sok z winogron zamienia się w wino. Od 4000 p.n.e. Gruzini zakopywali w ziemi gliniane naczynia zwane kwevri, w których przechowywali gotowe wino w odpowiedniej temperaturze. Po napełnieniu sokiem, kwevri były zamykane drewnianą pokrywą i zasypywane ziemią. Wino w niektórych kwewri mogło być przechowywane nawet przez 50 lat.

W 2006 Rosja, dotychczas główny odbiorca, wprowadziła embargo na gruzińskie wina.

Regiony winiarskie

W Gruzji istnieje pięć głównych regionów winiarskich, na czele z Kachetią, gdzie rośnie 70% wszystkich winogron Gruzji (ok. 32 tys. ha). Jednak w przypadku win wyższej jakości ważny staje się podział na mikroregiony, zwane też apelacjami. Mikroregion to stosunkowo niewielki obszar, ograniczony do kilku lub jednej miejscowości. Spośród kilkudziesięciu tradycyjnych apelacji, osiemnaście zostało dotychczas oficjalnie uznanych.

Odmiany winorośli

W Gruzji udało się uniknąć komercyjnego nasadzania gatunków międzynarodowych. Według różnych szacunków jest tu od 50 do 500 odmian winorośli, z czego komercyjnie zarejestrowanych jest 38. Dwa najważniejsze szczepy to Rkatsiteli i Saperavi.

Odmiany wina

Wina białe

Wina czerwone

Wina wzmocnione

Kultura picia wina

Wino w Gruzji jest głównym trunkiem przy wznoszeniu toastów. Najdłuższe przemowy mogą trwać kilka minut. Za porządek i przebieg spotkania odpowiada osoba zwana tamada, którą najczęściej jest gospodarz lub najbardziej poważana osoba w grupie. Właściwie pije się pod jego komendę i nie wypada sięgać po kieliszek samodzielnie. Tamada może zainicjować wachtanguri (bruderszaft), który często pije się ze specjalnych pucharów wykonanych z rogu, o pojemności czasami przekraczającej pół litra.


Przypisy

  1. Duma fermentuje w kwewri   (pol.).
  2. Wojciech Bosak: Od Kachetii do morza. czaswina.pl, 02.02.2010. . (pol.).
  3. Mariusz Kapczyński: Gruziński charakter. czaswina.pl, 01.02.2010. . (pol.).
  4. Mariusz Kapczyński: Pod wodzą tamady. czaswina.pl, 01.02.2010. . (pol.).
Wina według pochodzenia geograficzno-państwowego