Wilhelm IV Żelazne Ramię

W tym artykule dokładnie zbadamy temat Wilhelm IV Żelazne Ramię, temat mający ogromne znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od jego początków po dzisiejszy wpływ, zagłębimy się w różne aspekty związane z Wilhelm IV Żelazne Ramię, aby zaoferować kompletną i wzbogacającą perspektywę. Idąc tym tropem, przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, jego ewolucję w czasie i różne perspektywy, które istnieją wokół Wilhelm IV Żelazne Ramię. Ponadto zbadamy implikacje, jakie Wilhelm IV Żelazne Ramię ma w naszym codziennym życiu i w przyszłości, podkreślając jego znaczenie w obecnym kontekście. W tym artykule chcemy zapewnić szeroki i szczegółowy przegląd Wilhelm IV Żelazne Ramię, który będzie interesujący dla wszystkich typów czytelników.

Wilhelm IV Żelazne Ramię
Książę Akwitanii
Okres

od 3 kwietnia 963
do 3 lutego 995

Poprzednik

Wilhelm III Jasnowłosy

Następca

Wilhelm V Wielki

Dane biograficzne
Dynastia

Dynastia z Poitiers

Data urodzenia

937

Data śmierci

3 lutego 995

Ojciec

Wilhelm III Jasnowłosy

Matka

Adela Normandzka

Żona

Emma z Blois

Dzieci

Wilhelm V Wielki

Wilhelm IV Żelazne Ramię, fr. Guillaume Fièrebrace (ur. 937, zm. 3 lutego 995) – książę Akwitanii i hrabia Poitiers (jako Wilhelm II), syn księcia Wilhelma III Jasnowłosego i Adeli, córki Rolfa, księcia Normandii.

Władzę w Akwitanii i Poitiers objął po śmierci ojca w 963 r. Jego rządy upłynęły pod znakiem wojen. Już od pierwszych lat swojego panowania toczył walki z hrabią Andegawenii Godfrydem I Szarą Opończą, który zajął Loudun.

W 988 r. Wilhelm rozpoczął wojnę przeciwko nowo wybranemu królowi Francji Hugonowi Kapetowi. Wilhelm nie uznał elekcji Hugona. Kapet wykorzystał więc fakt, że otrzymać wcześniej od króla Lotara tytuł księcia Akwitanii i podniósł pretensję do władztwa Wilhelma. W 988 r. najechał Akwitanię, ale jego armia została pokonana podczas przejścia przez dolinę Loary. Później Wilhelm przyjął na swój dwór ostatniego przedstawiciela Karolingów, Ludwika Lotaryńskiego, którego ogłosił prawowitym dziedzicem tronu Francji.

W 968 r. poślubił Emmę z Blois (zm. 1004), córkę Tybalda I, hrabiego Blois, i Luitgardy, córki Herberta II, hrabiego Vermandois. Małżeństwo to było burzliwe, gdyż Wilhelm był wielkim kobieciarzem a nade wszystko uwielbiał polowania. Emma często wypędzała z dworu kochanki męża. Małżonkowie dwukrotnie znaleźli się w separacji. Wilhelm i Emma mieli razem dwóch synów:

4. Ebalus Bękart      
    2. Wilhelm III Jasnowłosy
5. Emilienna        
      1. Wilhelm IV Żelazne Ramię
6. Rolf    
    3. Adela Normandzka    
7. Poppa z Bayeux