Wilhelm III Jasnowłosy

Mówiąc o Wilhelm III Jasnowłosy, nie sposób nie być ciekawym, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo czy wpływ na różne aspekty życia codziennego, Wilhelm III Jasnowłosy przykuwa uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym stylu życia. Od początków do dzisiejszego znaczenia, Wilhelm III Jasnowłosy był przedmiotem badań i zainteresowania zarówno badaczy, naukowców, jak i ciekawskich. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wilhelm III Jasnowłosy, a także jego znaczenie i znaczenie w bieżącym kontekście.

Wilhelm III Jasnowłosy
Książę Akwitanii
Okres

od 935
do 3 kwietnia 963

Poprzednik

Ebalus Bękart

Następca

Wilhelm IV Żelazne Ramię

Dane biograficzne
Dynastia

Dynastia z Poitiers

Data i miejsce urodzenia

915
Poitiers

Data śmierci

3 kwietnia 963

Ojciec

Ebalus Bękart

Matka

Emilienna

Żona

Adela Normandzka

Dzieci

Wilhelm IV Żelazne Ramię
Adelajda Akwitańska

Wilhelm III Jasnowłosy, fr. Guillaume Tête d'Étoupe (ur. 915 w Poitiers, zm. 3 kwietnia 963), książę Akwitanii, hrabia Poitiers (jako Wilhelm I) i Owernii, najstarszy syn księcia Ebalusa Bękarta i Emilienny.

Życiorys

Po śmierci ojca w 935 r. odziedziczył tytuł hrabiego Poitiers. Kontrolował również Księstwo Akwitanii i używał tytułu książęcego, ale królewska kancelaria nie chciała mu go potwierdzić, gdyż w 932 r. król Rudolf I Burgundzki nadał księstwo hrabiemu Tuluzy Rajmundowi Ponsowi. Potwierdzenie tytułu księcia Akwitanii dla siebie i swoich potomków Wilhelm uzyskał dopiero niedługo przed swoją śmiercią.

Oprócz Akwitanii decyzją króla Rudolfa Rajmundowi Ponsowi przypadło również hrabstwo Owernii, które udało mu się opanować. Rozpoczęła się kilkuletnia wojna o Owernię. Wilhelm opanował ją dopiero po śmierci Rajmunda w 950 r.

Cały czas nierozwiązana pozostała kwestia Akwitanii. Król Rudolf zmarł w 936 r. i Wilhelmowi udało się dojść do porozumienia z królem Ludwikiem IV i największym panem w królestwie Hugonem Wielkim, hrabią Paryża. Wilhelm oddał nawet Hugonowi część swoich ziem. Wkrótce jednak relacje Wilhelma z Hugonem popsuły się. W 950 r. Ludwik IV nadał Hugonowi ziemie w Burgundii i Akwitanii. Przy pomocy królewskiej Hugo podjął próbę podboju Akwitanii, ale jego najazd został odparty przez Wilhelma. Ludwik IV zmarł w 954 r., a jego następca, Lotar, obawiał się potęgi Wilhelma i wsparł Hugona w jego wyprawie w 955 r. Sprzymierzeni bezskutecznie oblegali Poitiers (sierpień), jednak udało im się zmusić Wilhelma do bitwy i pokonać go.

Hugo Wielki zmarł w 956 r. Jego syn, Hugo Kapet, został mianowany księciem Akwitanii jednak nie podjął żadnych kroków w celu wywalczenia sobie władzy nad Akwitanią. Wilhelm wkrótce doszedł do porozumienia z Lotarem, który potwierdził jego tytuł książęcy.

Wilhelm ufundował opactwo Saint-Hilaire-le-Grand oraz wybudował bibliotekę w swoim pałacu w Poitiers.

W 935 r. poślubił Adelę, zwaną również Gerloc (ok. 917 – po 969), córkę Rolfa, księcia Normandii, i Poppy z Bayeux, córki Berengara II z Neustrii. Wilhelm i Adela mieli razem syna i córkę: