Wacław Hryniewicz (duchowny)

Wygląd przypnij ukryj Wacław Hryniewicz OMI
Ilustracja
Wacław Hryniewicz podczas uroczystości nadania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Opolskiego (30 października 2014)
Kraj działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

23 lipca 1936
Łomazy

Data i miejsce śmierci

26 maja 2020
Lubliniec

Dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL
Okres sprawowania

1997-2005

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

oblaci

Śluby zakonne

1957

Prezbiterat

26 czerwca 1960

Wacław Antoni Hryniewicz OMI (ur. 23 lipca 1936 w Łomazach, zm. 26 maja 2020 w Lublińcu) – polski duchowny rzymskokatolicki, członek Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), teolog i ekumenista, znany jako ekspert w dziedzinie teologii prawosławnej oraz głosiciel nadziei powszechnego zbawienia.

Życiorys

Formacja zakonna i kapłańska

Wykształcenie

Działalność naukowa

Po studiach teologicznych w latach 1968–1970 przebywał na stypendium badawczym w Louvain/Leuven, Paryżu, Londynie i Rzymie. Wacław Hryniewicz był kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej i wykładowcą KUL. Współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL (1983); 1983-1997 zastępca kierownika tegoż Instytutu, a od 1997 do 2005 dyrektor Instytutu. W 2008 przeszedł na emeryturę. Należał w latach 1980-2005 do Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym. Był stałym współpracownikiem Tygodnika Powszechnego i miesięcznika Znak.

W swoich publikacjach i wystąpieniach skłaniał się ku teorii o tzw. "pustym piekle", a co za tym idzie nadziei powszechnego zbawienia.

Poglądy teologiczne

Obecnie toczą się dyskusje nad ortodoksyjnością niektórych tez Wacława Hryniewicza, zwłaszcza w zakresie poglądów na istnienie piekła oraz nadziei powszechnego zbawienia. Wielu katolickich teologów odrzuca je uznając, iż wchodzą one w obszar idei tzw. apokatastazy, będącej nie do pogodzenia z duchem nauki chrześcijańskiej. Z drugiej strony, Hryniewicz problem postawił wprost we wstępie do jednej ze swoich książek:

Przedmiotem naszych rozważań jest nadzieja powszechnego zbawienia. Powszechne zbawienie nie może być doktrynalnym pewnikiem. Powinno pozostać przede wszystkim sferą nadziei, duchowego zmagania i modlitwy. Nie opowiadam się za nauką o apokatastazie, rozumianej jako konieczność zbawienia powszechnego.

Wątpliwości w niektórych kręgach wzbudziło zakwestionowanie przez lubelskiego teologa wieczności piekła. W jego książkach refleksja ta pozostaje jednak w sferze pytań, przejętych od niektórych ze wschodnich ojców Kościoła, np. św. Izaaka Syryjczyka.

Kontrowersje

Szerokie dyskusje w środowisku teologów katolickich wzbudził cykl jego książek poświęconych apokatastazie m.in. Nadzieja zbawienia dla wszystkich (1989), Dramat nadziei zbawienia (1996), Nad przepaściami wiary (2001), Chrześcijaństwo nadziei (2002), Nadzieja uczy inaczej (2003), Dlaczego głoszę nadzieję (2004),Bóg wszystkim we wszystkich. Ku eschatologii bez dualizmu (2005). Kroniką sporu wywołanego tezami ks. Hryniewicza jest książka Puste piekło? Spór wokół ks. Wacława Hryniewicza nadziei zbawienia dla wszystkich (2000, red. Józef Majewski), a także Nadzieja - możliwość czy pewność powszechnego zbawienia? (1992, red. S.C. Napiórkowski i K. Klauza).

W 2008 opublikował na stronie internetowego czasopisma teologicznego Open Theology artykuł zatytułowany: „Zbawiciel jest polifoniczny” (tytuł zaczerpnięty od Klemensa Aleksandryjskiego) – o nadużyciach języka religijnego w ostatnim dokumencie Kongregacji Nauki Wiary. W artykule tym „zarzucił Kongregacji m.in., że jej rozumienie prawdy odbiega od koncepcji biblijnej; że interpretuje Sobór Watykański II „w duchu nauki przedsoborowej”; że posługuje się zbyt wąską koncepcją sukcesji apostolskiej; że – wbrew niektórym intuicjom Soboru – nie uznaje kościelności wyznań protestanckich; że ujawnia tendencje „doktrynerskie” i absolutyzuje stanowisko katolickie”. Zbulwersował on niektórych polskich katolików, którzy poinformowali o jego treści watykańską Kongregację Nauki Wiary, ta zaś zwróciła się z prośbą do generała zakonu oblatów ks. Wilhelma Stecklinga, aby ten uzyskał od W. Hryniewicza wyjaśnienie użytych sformułowań. Przełożony zakonu poprosił również o niekomentowanie kolejnych dokumentów Kongregacji, na co prof. Hryniewicz wyraził zgodę.

Poza oficjalnym biegiem sprawy niektórzy publicyści katoliccy np. na łamach czasopisma Fronda w oparciu o powyższy artykuł zarzucili o. Hryniewiczowi:

20 września 2008 EAI poinformowała, że ks. prof. Wacław Hryniewicz odrzucił żądanie watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary nakazującej mu wycofanie z krytyki stosunku Stolicy Apostolskiej do innych wyznań chrześcijańskich. Jak się okazało, informacja ta była częściowo nieprawdziwa, gdyż dokonano w niej skrótów myślowych sugerujących, jakoby Kongregacja kontaktowała się bezpośrednio z prof. Hryniewiczem. Błędne było również twierdzenie, iż odmówił on pracy nad usunięciem nieporozumień.

Bp Józef Życiński ordynariusz archidiecezji lubelskiej stwierdził, że spór częściowo wynikł z powodu podtytułu dodanego przez redakcję kwartalnika „Open Theology” oraz nietrafnego tłumaczenia tekstu na język angielski.

Linki do tekstów o kulisach sporu

Publikacje książkowe

Członkostwo w korporacjach naukowych

Doktoraty honoris causa

Nagrody

Przypisy

  1. "Był teologiem odważnym, wiernym Kościołowi". O. Wacław Hryniewicz nie żyje | Stacja7.pl , stacja7.pl   (pol.).
  2. Wyborcza.pl , wyborcza.pl  .
  3. Trudności terminologiczne. W: Wacław Hryniewicz OMI: Nadzieja zbawienia dla wszystkich. Warszawa: Verbinum, 1989, s. 33. ISBN 83-85009-58-2.
  4. Józef Majewski - Historia pewnej ingerencji, „Tygodnik Powszechny” 23.09.2008,
  5. T. Terlikowski, Sylabus błędów Hryniewicza. „Fronda”, nr 49/2008
  6. CNS: Kontrowersje wokół artykułu ks. prof. Wacława Hryniewicza, depesza KAI, 18 września 2008
  7. Recenzje książki Na stronie wydawnictwa Verbinum
  8. Informacja o doktoracie honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dla ks. prof. W. Hryniewicza na witrynie KAI (dostęp: 31-10-2014).
  9. Informacja o doktoracie honoris causa dla ks. prof. W. Hryniewicza na witrynie Uniwersytetu Opolskiego (dostęp: 31-10-2014).
  10. Ks. Wacław Hryniewicz i Aleksander Gurjanow otrzymali Medale św. Jerzego na gazeta.pl
  11. ZASŁUŻENI DLA TOLERANCJI OTRZYMALI MEDALE. tvp.pl, 20 listopada 2016. .

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Laureaci Nagrody im. księdza Józefa Tischnera
za pisarstwo
religijne
lub filozoficzne
za publicystykę
lub eseistykę
za inicjatywy
duszpasterskie
i społeczne
za pisarstwo
za zaangażowanie społeczne
Nagroda Specjalna
Laureaci Medalu Świętego JerzegoTygodnika Powszechnego
XX wiek
XXI wiek
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa: Identyfikatory zewnętrzne: