W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy Władysław Szpilman, istotny temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. W następnych kilku wierszach zostaną szczegółowo zbadane różne aspekty związane ze Władysław Szpilman, od jego pochodzenia po wpływ na obecne społeczeństwo. Zostaną omówione jego znaczenie, praktyczne zastosowania, a także implikacje, jakie ma w różnych obszarach. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się rzucić światło na Władysław Szpilman i zapewnić szeroką i obiektywną wizję tego niezwykle interesującego tematu.
Władysław Szpilman w 1934 rokuPrzedwojenna siedziba Polskiego Radia przy ul. Zielnej 25 w Warszawie, w której pracował Władysław SzpilmanŁadowanie Żydów do wagonów na rampie Umschlagplatzu w czasie wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 rokuDom przy ul. Narbutta 8, w którym jako robotnik przymusowy pracował Władysław SzpilmanTablica przy ul. Puławskiej 83 w Warszawie, trzecim miejscu, w którym ukrywał się Szpilman[1]Kamienica przy al. Niepodległości 223 w Warszawie, gdzie został odkryty przez Wilma HosenfeldaTablica pamiątkowa na budynku przy al. Niepodległości 223 w WarszawieZdjęcie Władysława Szpilmana w Muzeum Powstania Warszawskiego (fragment wystawy poświęcony śmierci miasta i warszawskim Robinsonom)Fragment elewacji kamienicy przy ul. Targowej 18 w Sosnowcu, w której urodził się Szpilman (w oknach fototapety Szpilmana i jego matki)Tablica pamiątkowa na budynku, ufundowana w 2007
W 1933 roku atmosfera potęgującego się narodowego socjalizmu w Niemczech skłoniła go do powrotu do kraju. W 1934 nawiązał współpracę z Bronisławem Gimplem, znanym amerykańskim skrzypkiem polskiego pochodzenia. W 1935 roku został zatrudniony jako etatowy pianista w Polskim Radiu. W tym okresie skomponował pierwsze szlagiery: Kiedy kochasz się w dziewczynie (sł. Emanuel Szlechter), Nie ma szczęścia bez miłości i Straciłam twe serce (z tekstami brata Henryka ps. Herold), Nocą (słowa Emanuel Szlechter), a także muzykę do filmów Wrzos (1937) i Dr Murek (1939), co przyniosło mu znaczną popularność.
II wojna światowa
Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 w dalszym ciągu pracował w Polskim Radiu jako solista i akompaniator[4]. Około 20 września Szpilmanowie, nie chcąc schodzić w czasie bombardowań do piwnic, przeprowadzili się ze swego mieszkania na trzecim piętrze w kamienicy przy ul. Śliskiej do mieszkania przyjaciół, znajdującego się na pierwszym piętrze przy ul. Pańskiej[5].
W listopadzie 1940 roku ulica Śliska, przy której mieszkała rodzina Szpilmanów, znalazła się w utworzonym przez Niemców getcie[8][9]. Rodzinę utrzymywał z grania w kawiarniach i salkach koncertowych getta. Karierę pianisty w dzielnicy zamkniętej rozpoczął w kawiarni „Nowoczesna” przy ul. Nowolipki 10[10]. Skomponował szereg piosenek oraz wykonywany wielokrotnie w kawiarni „Sztuka” przy ul. Leszno 2 utwór z tekstem Władysława Szlengla na głos i dwa fortepiany (w duecie z Adolfem Goldfederem)[11] pt. Casanova (parafraza walca z opery Ludomira Różyckiego o tym samym tytule)[11] oraz Jej pierwszy bal (wyk. Wiera Gran)[12]. Razem z Goldfederem występował w tzw. Żywym Dzienniku – wystawianym w „Sztuce“ polskojęzycznym kabarecie satyrycznym[13]. Z powodu dużej popularności tego lokalu dobrze zarabiał, dzięki czemu mógł utrzymać sześcioosobową rodzinę[14].
Podczas wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 roku dzięki pomocy Adolfa Goldfedera wraz z ojcem i rodzeństwem znalazł zatrudnienie w pobliżu Umschlagplatzu przy sortowaniu mebli i innych przedmiotów pochodzących z mieszkań Żydów wywiezionych do obozu zagłady w Treblince[15]. Był świadkiem marszu na Umschlagplatz Janusza Korczaka i dzieci z Domu Sierot[16]. Po ogłoszeniu likwidacji tzw. małego getta udało mu się przewieźć z mieszkania przy ul. Śliskiej do kamienicy w której był skoszarowany z rodziną trochę rzeczy osobistych[16]. W wyniku selekcji przeprowadzonej 16 sierpnia 1942 przez Niemców w jego miejscu pracy wraz z rodzicami i siostrą Reginą trafił na Umschlagplatz[17]. Tam dobrowolnie dołączyli do nich jego siostra Halina i brat Henryk[18]. Podczas ładowania do wagonów na rampie Umschlagplatzu został rozpoznany przez jednego z żydowskich policjantów i wypchnięty poza ich kordon otaczający miejsce załadunku[19]. Wmieszał się w grupę żydowskich robotników i wraz z nimi opuścił Umschlagplatz[20].
Dzięki pomocy Mieczysława Lichtenbauma, syna przewodniczącego warszawskiego JudenratuMarka Lichtenbauma, 19 sierpnia 1942 roku uzyskał przydział do grupy robotników rozbierających mury getta na terenach włączonych do aryjskiej części miasta[21]. Podczas „kotła na Miłej” – ostatniego etapu wielkiej akcji likwidacyjnej we wrześniu 1942 roku – otrzymał numerek uprawniający do pozostania w getcie[22].
W 1942 pracował jako robotnik przymusowy m.in. przy budowie koszar SS na Mokotowie[23], w Alejach Ujazdowskich[23] oraz przy urządzaniu mieszkań dla niemieckich oficerów w domu przy ul. Narbutta 8[24]. W czasie akcji styczniowej w getcie razem z pozostałymi robotnikami z jego grupy został tymczasowo skoszarowany przy ul. Narbutta[25].
W czasie powstania warszawskiego został odcięty od wszelkiej pomocy ze strony przyjaciół. Od 15 sierpnia 1944 roku do wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej 17 stycznia 1945 roku ukrywał się samotnie w rejonie al. Niepodległości[32]. Po podpaleniu przez Niemców domu, w którym przebywał, próbował popełnić samobójstwo zażywając dużą ilość leków nasennych[33]. W spalonym domu przy al. Niepodleglości 223 odkrył go kapitan WehrmachtuWilm Hosenfeld, który udzielał mu pomocy, dostarczając żywność[34]. 12 grudnia 1944 Hosenfeld odwiedził go po raz ostatni i poinformował, że razem ze swoim oddziałem opuszcza miasto[35]. Szpilman podał mu wtedy swoje nazwisko[36]. 17 stycznia 1945 do domu, w którym się ukrywał, weszli polscy żołnierze[37].
W 1945 wracający do Warszawy kolega Szpilmana z Polskiego Radia, Zygmunt Lednicki, spotkał Hosenfelda w tymczasowym obozie jeńców niemieckich; Hosenfeld powiedział, że pomagał Szpilmanowi, i poprosił o pomoc[38]. Lednicki, który opowiedział o tym później Szpilmanowi, nie dosłyszał jednak nazwiska oficera[38]. Dopiero w 1950 Szpilmanowi udało się poznać tożsamość Niemca, lecz nie udało mu się już uwolnić go z niewoli sowieckiej − Hosenfeld zmarł w obozie karnym pod Stalingradem w sierpniu 1952 roku[39].
Po 1945 roku wrócił do pracy w Polskim Radiu, na początku jako zastępca dyrektora działu muzycznego[40]. Od 1945 do 1963 był szefem działu muzyki rozrywkowej Polskiego Radia. W 1956 roku, korzystając z politycznej odwilży, reaktywował ZAiK pod nową nazwą ZAKR (Związek Polskich Autorów i Kompozytorów), którego prezesem był do 1961.
W 1963 roku stworzył Kwintet Warszawski (zapraszając do współpracy Bronisława Gimpla, Tadeusza Wrońskiego, Stefana Kamasę i Aleksandra Ciechańskiego, później Krzysztofa Jakowicza, Igora Iwanowa, Jana Tawroszewicza, Andrzeja Orkisza, Krzysztofa Podejkę i innych), z którym do 1986 dał ponad 2000 koncertów na całym świecie, głównie poza granicami Polski.
Po wojnie skomponował ponad 500 popularnych piosenek m.in. Trzej przyjaciele z boiska, Tych lat nie odda nikt, W małym kinie czy Nas zaczarować musiał deszcz. Był też autorem muzyki filmowej do filmu Zadzwońcie do mojej żony (1957), wielu piosenek i słuchowisk radiowych dla dzieci, musicalów Ciotka Karola i Czerwony Kapturek, kompozytorem szeregu utworów symfonicznych (obecnie wydanych w całości w wydawnictwie muzycznym Boosey & Hawkes w USA).
W lutym 2016 roku rozpatrujący skargę kasacyjnąSąd Najwyższy uchylił niekorzystny dla rodziny wyrok i przekazał sprawę sądowi niższej instancji do ponownego rozpatrzenia[49]. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 29 lipca 2016 roku częściowo uwzględnił pozew, orzekając, że „przytaczanie w książce słów schorowanej staruszki, które uderzają w światowej klasy kompozytora, nie może być przyjmowane przez autorkę i wydawcę bezkrytycznie”. Sąd nakazał, aby w sytuacji, gdyby książka została wznowiona, strony, w których znajdują się informacje o rzekomej współpracy Władysława Szpilmana z Niemcami, zostały z niej usunięte[50]. Nakazał także przeproszenie Haliny Grzecznarowskiej-Szpilman i Andrzeja Szpilmana przez Agatę Tuszyńską za naruszenie ich prawa do kultywowania pamięci o zmarłym jako o dobrym człowieku[48].
Upamiętnienie
25 września 2011 imię Władysława Szpilmana otrzymało studio koncertowe znajdujące się na parterze gmachu Polskiego Radia w al. Niepodległości 77/85[51].
4 grudnia 2011 na fasadzie domu przy al. Niepodległości 223 została odsłonięta tablica w językach polskim i angielskim upamiętniająca kompozytora. W ceremonii uczestniczyli m.in. córka Wilma Hosenfelda, Jorinde Hosenfeld-Krejci oraz syn Władysława Szpilmana – Andrzej[52].
Uchwałą Rady Miejskiej w Sosnowcu z 24 listopada 2016 imieniem Władysława Szpilmana nazwano rondo u zbiegu ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jana Sobieskiego i Jana Kilińskiego w tym mieście[53]
„F. Chopin – Dzieła wszystkie” – Wydanie Narodowe – F. Chopin – Trio fortepianowe, Introdukcja i Polonaise – W. Szpilman, T. Wronski, A. Ciechanski, H. Kowalska, Muza Warszawa 1958, Polskie Radio 2005
„J. Zarębski – Kwintet Fortepianowy” Kwintet Warszawski, Muza Warszawa 1964
„R. Schumann, D. Szostakowicz – Kwintety Fortepianowe” Kwintet Warszawski, Muza Warszawa 1965
„A. Dvorak – Kwintet Fortepianowy” Kwintet Warszawski, Polskie Nagrania Warszawa 1970
„Grażyna Bacewicz – Kwintety Fortepianowe” Kwintet Warszawski, Polskie Nagrania Warszawa 1974
„J. Brahms – Kwintet Fortepianowy” Kwintet Warszawski, Polskie Nagrania Warszawa 1976
„W. Szpilman – Piosenki” Polskie Nagrania, Warszawa 1988
„Wladyslaw Szpilman – Ein musikalisches Portrait” Werke von Szpilman, Rachmaninov und Chopin, Alinamusic Hamburg 1998
Władysław Szpilman – Portret Polskie Radio Warszawa 2000
Wladyslaw Szpilman. The Original Recordings of the Pianist. SONY Classical 2002
The Pianist SONY BMG 2002
Songs of Wladyslaw Szpilman – sings Wendy Lands, Universal Music USA 2003
Wladyslaw Szpilman – Works For Piano & Orchestra. SONY Classical 2004
Władysław Szpilman – Legendary Recordings (Bacewicz, Prokofieff, Beethoven, Grieg, Chopin, Zarębski i in.) SONY Classical 2005
Piosenki Władysława Szpilmana Songbook – Wendy Lands, Polskie Radio 2017
Dedykacja – płyta zawierająca nagranie suity fortepianowej Życie maszyn, Requiem Records, 2018
Pianista
W 1946 opublikowano jego książkę Śmierć miasta, w opracowaniu Jerzego Waldorffa, która została ocenzurowana i wydana w małym nakładzie, opisywała bowiem historię niepasującą do oficjalnych wersji (opis polskich szmalcowników, „dobry wróg” ukazany jako Austriak pomagający Szpilmanowi, udział jednostek ukraińskich i litewskich w masakrach w getcie warszawskim). W 1950 na kanwie wspomnień powstał film Miasto nieujarzmione (Robinson warszawski), odbiegający jednak znacznie od pierwowzoru. Dopiero po ponad 50 latach, w 1998 syn Władysława Szpilmana Andrzej doprowadził do wydania poprawionej i uzupełnionej wersji książki, w Niemczech (pod tytułem Das wunderbare Überleben, wyd. Ullstein) i Anglii (pod tytułem The Pianist), w której Hosenfeld jest Niemcem. Przez szereg gazet w Wielkiej Brytanii i USA została wówczas uznana za najlepszą książkę roku 1999, a w 2002 została wybrana najlepszą książką roku przez francuskie czasopismo literackie „Lire” oraz otrzymała nagrodę czytelników pisma „Elle”. Książka zajmowała także pierwsze miejsca na listach bestsellerów w wielu krajach (m.in. w Polsce ok. 80 tygodni w latach 2000–2003 oraz trzykrotnie jako książka roku na liście „Rzeczpospolitej”). Do 2020 książkę Pianista przetłumaczono na ok. 40 języków[55].
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 65, 66.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 23.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 24–25.
↑Marian Marek Drozdowski: Alarm dla Warszawy. Ludność cywilna w obronie stolicy we wrześniu 1939 r.. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969, s. 270.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 27.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 24, 50.
↑Paweł E. Weszpiński: Mapa nr 1. Getto warszawskie. Granice przed wielką akcją likwidacyjną. Barbara Engelking, Jacek Leociak, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2013. ISBN 978-83-63444-27-3. Brak numerów stron w książce
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 68.
↑ abWładysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 73.
↑Antoni Marianowicz: Życie surowo wzbronione. Warszawa: Czytelnik, 1995. ISBN 83-07-02481-1. Brak numerów stron w książce
↑Barbara Engelking, Jacek Leociak: Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2013, s. 616–617. ISBN 978-83-63444-27-3.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 74.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 100.
↑ abWładysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 101.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 100.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 109.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 112.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 113.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 117.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 122.
↑ abWładysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 126.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 128, 203.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 138.
↑Barbara Engelking, Jacek Leociak: Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2013, s. 854. ISBN 978-83-63444-27-3.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 140–141.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 141–142.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 148.
↑Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holokaustu. Polska. Tom I. Kraków: Fundacja Instytut Studiów Strategicznych, 2009, s. 54. ISBN 978-83-87832-59-9.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 141, 152, 155.
↑Barbara Engelking, Jacek Leociak: Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Warszawa: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2013, s. 827. ISBN 978-83-63444-27-3.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 170.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 193.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 194.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 203.
↑Władysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 199.
↑ abWładysław Szpilman: Śmierć miasta: pamiętniki 1939–1945 (oprac. Jerzy Waldorff). Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, 1946, s. 203.
↑Thomas Vogel: Wilm Hosenfeld – niezwykłe niemieckie życie, Wilm Hosenfeld: „Staram się ratować każdego”. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Rytm”, 2007, s. 129, 132. ISBN 978-83-7399-277-1.
↑Henryk Comte: Zwierzenia adiutanta. W Belwederze i na Zamku. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1975, s. 217.
↑Tadeusz Sobieraj: Orły Niepodległości. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie w setną rocznicę jego powstania (1912–2012). Ząbki: Apostolicum, 2012, s. 100. ISBN 978-83-7031-808-6.