W dzisiejszym świecie Jan Gałkowski przyjął fundamentalną rolę w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę osobistą, zawodową czy społeczną, Jan Gałkowski stał się tematem o dużym znaczeniu i debacie. W miarę postępu w epoce cyfrowej wpływ Jan Gałkowski staje się coraz bardziej widoczny, wpływając na tak różnorodne aspekty, jak technologia, kultura, ekonomia i polityka. W tym artykule szczegółowo zbadamy rolę Jan Gałkowski w naszym codziennym życiu, analizując jego znaczenie i implikacje, jakie ma w różnych obszarach. Od wpływu Jan Gałkowski na zdrowie psychiczne po wpływ na współczesne społeczeństwo, Jan Gałkowski jest tematem, który w dalszym ciągu budzi zainteresowanie i refleksję. Dołącz do nas w tej podróży przez temat, który nie przestaje nas zaskakiwać i rzucać wyzwań w dzisiejszym świecie.
Jan Gałkowski (ur. 28 marca 1926 w Warszawie, zm. 10 października 1989 tamże) – polski poeta i autor tekstów piosenek. Studiował na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Studiował na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W połowie lat 50. XX wieku zaczął pisać teksty piosenek z Bogusławem Choińskim. Pod koniec lat 50. nawiązał współpracę z kabaretem i klubem studenckim Stodoła. W latach 1958–1961 napisał dla niego 5 spektakli:
W tym czasie zaczął też pisywać teksty piosenek dla popularnych wówczas wykonawców. Najczęściej tworzył wspólnie z Choińskim, a w latach 70. także z Mirosławem Łebkowskim oraz samodzielnie. Twórczość autora została podsumowana w 1979 roku płytą długogrającą Piosenki J. Gałkowskiego (wyd. Muza).
Piosenki z jego tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak m.in.: Akwarele, Babsztyl, Trubadurzy, Iga Cembrzyńska, Bogdan Czyżewski, Renata Danel, Ludmiła Jakubczak, Bohdan Łazuka, Bogusław Mec, Czesław Niemen, Regina Pisarek, Jerzy Połomski, Sława Przybylska, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Rena Rolska, Irena Santor, Karin Stanek, Violetta Villas, Jolanta Zakonek, Natasza Zylska.
Jako poeta wydał zbiory wierszy:
Zmarł w Warszawie, pochowany na cmentarzu Wawrzyszewskim[1].