Tlahuizcalpantecutli

W tym artykule poruszony zostanie temat Tlahuizcalpantecutli, który wywołał wiele debat i wzbudził zainteresowanie różnych sektorów społeczeństwa. Tlahuizcalpantecutli to temat aktualny i będący przedmiotem studiów i badań w różnych kontekstach i dyscyplinach. Z biegiem czasu Tlahuizcalpantecutli ulegał różnym przekształceniom i nabrał różnych znaczeń, co czyni go tematem o dużej złożoności i szerokości. Dlatego też niezbędna jest dogłębna analiza różnych aspektów i wymiarów, które obejmuje Tlahuizcalpantecutli, aby zrozumieć jego zakres i wpływ w różnych obszarach. Badając jego pochodzenie, ewolucję i konsekwencje, ma na celu przedstawienie kompleksowej i obiektywnej wizji Tlahuizcalpantecutli, w celu przyczynienia się do zrozumienia i refleksji na ten temat.

Bóg Tlahuizcalpantecutli przebijający włócznia kobietę. (Kodeks Borgia, s. 53)

Tlahuizcalpantecutli, także Tlauixcalpantecuhtli, Tlahuixcalpantecuhtli (tłum. Władca Mroku Poranka, Pan Domu Jutrzenki) – aztecki bóg wywodzący się z mitycznej krainy Tamoanchan.

Tlahuizcalpantecutli był czczony pod postacią Quetzalcoatla (jako Gwiazda Poranna) i Xolotla (jako Gwiazda Wieczorna). Najczęściej był bogiem świtu i planety Wenus oraz panem dwunastej godziny dnia. Wierzono, że w niektóre dni ciskał oszczepem w ludzi różnej płci, pozycji i wieku. Jemu to przypisywano różne nieszczęśliwe wypadki i przypadłości życiowe. Jako że był związany z Wenus, w te dni roku, które były we władaniu gwiazdy, wstrzymywano się od zwykłych czynności i robót i składano ofiary i daniny dla pojednania się z bóstwem.

Zobacz też

Bibliografia

  • Maria Frankowska: Mitologia Azteków. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1987. ISBN 83-221-0280-1.
  • George Vaillant: Aztekowie z Meksyku. Warszawa: PWN, 1965.
  • Irena Curyło-Gonzalez: Człowiek i świat wartości w Mezoameryce. Warszawa: Scholar, 2001. ISBN 83-88495-29-1.
  • Marjorie Leach: Uniwersalny leksykon bóstw. Poznań: Atena, 1998. ISBN 83-85414-30-4.